Forex Haberleri

Euro ve altın değer kazanırken dolar düşüyor

Euro ve altın değer kazanırken dolar düşüyor

Euro ve altın değer kazanırken dolar düşüyor. Jackson Hole toplantısı öncesinde Almanya’da konuşmada bulunan ECB Başkanı Draghi, piyasaların beklediği ‘güçlü euro’ konusuna değinmedi.

 

Draghi’den beklenen açıklamanın gelmemesi ile beraber Euro Bölgesi PMI verilerinin son iki ayın en yükseğinde gelmesi ile beraber Euro yükselişe geçmiş oldu.
Euro tarafında artış yaşanırken dolar ise, Trump’tan gelen açıklamalar ile değer kaybı yaşanmakta. Trump, Meksika’ya duvar örülmesi ve Kuzey Amerika Serbest Anlaşması’nın sonlandırılması konusunu tekrar gündeme getirdi. Bu açıklamanın sonrasında ise gelişen ülke para birimlerinde kayıp yaşanırken Ons Altın ise artışa geçti.
Gün başında 1,1730 rakamına kadar gerileme gösteren EURUSD paritesi olumlu PMI verisi, Draghi’nin ‘güçlü euro’ya vurgu yapmaması ve dolardaki düşüş ile 1,1808 seviyesine artış gösterdi.
Ons Altın ise, Trump açıklamaları ve düşük dolar ile beraber 1,292$ seviyesine yükseldi.
Gelişen ülke para birimleri Trump sonrası düşüş yaşıyor, ancak Türk Lirası’ndaki kayıp daha az ve USDTRY paritesi 3,49-3,50 bandında fiyatlanıyor.
Günün devamında ise yer alan detaylarda ABD’den üretim ve hizmet PMI verileri ile yeni konut satışları açıklanacak. Hafta başından itibaren 93,0-93,50 aralığında fiyatlanan DXY, bugün de hafif satıcılı fiyatlanıyor.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar