Gündem

Esnek Çalışma Yasasındaki yenilikler

Esnek Çalışma Yasasındaki yenilikler

 

 

 

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmiş olan, İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair olarak ise Kanun ile gençler, kadınlar, uzun süre işsiz kalanlar ve yeni mezunların iş gücü piyasasına girişleri kolaylaşacak artık.

 

Esnek Çalışma Yasasındaki yenilikler

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamaya ve edinilen bilgiye göre ise, özel istihdam büroları aracılığıyla ile beraberinde geçici iş ilişkisi kurulması ve uzaktan çalışma gibi esnek çalışma modelini öngören kanunla özel istihdam bürolarının faaliyet alanı genişletilmiş olacak artık, geçici iş ilişkisi kurma faaliyeti de bu bürolara verilecek haberi yer aldı.
Kanunla beraberinde ise özel istihdam büroları aracılığıyla beraberinde ise geçici iş ilişkisi kurulması, gençler, kadınlar, uzun süre işsiz kalanlar ile yeni mezunların iş gücü piyasasına girişleri kolaylaşacak ve daimi istihdama geçişte önemli bir rol üstelenecek, kayıt dışı ile mücadele konusunda önemli bir adım olacak, istihdam oranlarının artırılmasında önemli katkı sağlamış olacak.
AB ve ILO normları dikkate alınarak yapılan düzenlemeyle beraber doğum, askerlik, hastalık gibi durumda işçinin işini kaybetmemesine yönelik bu sürelerde işverene geçici iş ilişkisi kurma imkanı getirilecek.
Mevsimlik tarım ve ev hizmetleri İş Kanunu kapsamına alınacak

Mevsimlik tarım ve ev hizmetlerinin İş Kanunu kapsamına alınarak güvenceli olması sağlanacak kanunla işletmelerde arızi ve kısa süreli işler ile ortalama kapasitenin üzerinde öngörülmeyen artışlara yönelik taleplerin kayıt içinde karşılanması imkanı getirilecek.
Geçici işçinin eşit muamele ilkesi güvence altında olacak

Geçici işçinin, geçici işçiyi çalıştıran işveren tarafından aynı iş için doğrudan istihdam edilmesi halinde sahip olacağı çalışma koşullarının altında çalışamayacağının düzenlendiği kanunla, eşit muamele ilkesi güvence altına alınacak.
İşin niteliği dikkate alınarak süre ve kota sınırlamaları getirilen kanunda, kamu kurum ve kuruluşlarında, yer altında maden çıkarılan işyerlerinde, grev ve lokavt süresince ve toplu işçi çıkarma durumunda geçici iş ilişkisinin kurulması yasaklanmış olundu.
İşverenin yeni işçi alımında geçici işçilere öncelik vermesi gerekecek bilgisi yer aldı. Geçici işçilerin işyerindeki sosyal hizmetlerden, çalışmadıkları dönemlerde ise özel istihdam bürosundaki eğitim ve çocuk bakım hizmetlerinden yararlanmaları sağlanmış olacak.
Kanunla geçici işçilere iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesi zorunluluğu getiriliyor.
Evden ve teknolojik araçlar yapılan çalışmalar güvenceli hale getirilecek

Evden ve teknolojik araçlar kullanılarak yapılan çalışmalar bununla beraber ise, iş mevzuatı kapsamına alınarak güvenceli hale getirilmiş olacak artık. Turizm sektöründe çalışanların tüm yıl boyunca istihdamının sağlanmasına yönelik olarak ise mevcut denkleştirme süreleri 2 ay yükseltilecek.

 

[poll id=”2″]

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar