• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2169989,692
  % -0,77
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Esnaf ve çiftçiye müjde

Esnaf ve çiftçiye müjde

Ülke genelinde bulunan birçok bankanın kara listesine alınan, ayrıca kredi puanı aşağıda yer alan, mevcut kredisini ödemekte sıkıntı çeken esnafa bu kredi ile işlerini kolaylaştırma fırsatı geldi. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu da ülke genelinde zorluk çeken esnafı destekleyen bir hamle yaptı. Ayrıca SGK, 12 ay gibi bir süreden daha fazla prim borcu olan esnaf ve çiftçilere borçlarını taksitlendirme seçeneğini sunduğu bildirildi.

Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan sigorta konusunu da bulunduran yeni seçenekle birlikte iflas etme durumuna gelen ülke genelindeki esnafa ayakta durabilmesi için uygun kredi seçenekleri getireceği belirtiliyor. Konu ile ilgili Esnaf ve Sanatkâr Destek Programı dahilinde sunulacak sisteme göre kredi desteğinde sahibi olunan işletmenin büyüklük durumu, krediyi ödeyebilme durumu göz önünde alınacağı belirtiliyor. Yeni bir iş yeri açanlar için de çok farklı faizsiz kredi imkânı sunulacağı belirtilirken, genel ticari kredilerde de faiz sübvansiyonu sunuluyor. Genel anlamda işini büyütmek isteyen, maddi zorluk yaşayan esnafın ilgili bankalardan kullanmak istediği kredinin faiz masrafını da bakanlığın üstleneceği belirtiliyor. Genel olarak kredi ile ilgili Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan esnaf, belirli şartları bulundurmaları halinde kredi faiz desteğinden faydalanacak. Ülke genelindeki Kamu bankaları özellikle gelişmekte olan bölgelerde düşük faiz oranları ile kredi imkânı sunacağı belirtiliyor. Ayrıca özel finansman kuruluşları teşvik edilerek yeni destekler de sunulacağı bildirildi. Yine kamu bankalarının Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde yer alan işletmelere daha çok kaynak sunacağı belirtiliyor.

Aynı zamanda sadece esnafa yönelik olmadığı, ayrıca çiftçiye de özel kredi desteği sunulacağı belirtilirken ülke genelinde tarım arazilerinin miras yolu ile bölünüp ayrılmasına engel olmak için sunulan yasa dahilinde tarlasını birleştiren çiftçiler de ucuz kredi kullanma hakkına sahip olacağı belirtiliyor. Ayrıca ülke genelindeki çiftçiye toplulaştırılacak araziyi satın alabilmesi adına ekonomik desteği sunulacak. Kullanılacak olan kredinin vade seçeneği ise gelir ve geri ödeme durumu ürün hasat dönemi kapsamında dikkate alınacağı belirtiliyor. Genel olarak alıcı ve satıcının buluşturma durumunu ise ilgili bakanlığın koordine edeceği belirtiliyor. Ayrıca kullanılması istenilen krediyi de banka sunacak.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.