Gündem
Neler Oluyor?

Enflasyon neden yükseldi? Merkez Bankası’dan açıklama

Enflasyon neden yükseldi? Merkez Bankası’dan açıklama

Enflasyon neden yükseldi? Merkez Bankası’dan açıklama geldi. Merkez Bankası’ndan enflasyondaki yükseliş ile ilgili olarak yer alan açıklamada ise, “Enflasyona en büyük etki işlenmemiş gıda grubundan geldi; bazı sebze ve meyve fiyatlarının yeni ürün arzı ile birlikte düzeltme yapması bekleniyor” açıklaması yer almış oldu.

Enflasyon Neden Yükseldi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haziran Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’na göre, enflasyondaki artış alt gruplar geneline yayılma gösterdi. Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı sebze ürünleri öncülüğünde işlenmemiş gıda grubundan geldi. Bu dönemde enerji enflasyonundaki yukarı yönlü seyir devam ettirdi.

Döviz kuru gelişmelerine bağlı olarak en başta yer alan beyaz eşya ve otomobil olmak üzere dayanıklı tüketim mallarında yüksek oranlı fiyat artışları kaydedildi. Türk lirasındaki değer kaybı, ithal içeriği yüksek diğer temel malların yanı sıra bazı hizmet gruplarını da olumsuz etkilemiş oldu.

Bu dönemde hizmet enflasyonunda genele yayılan artışlar izlendi. Bu gelişmede maliyet unsurlarının yanında, talep yönlü etkiler de hissedildi. Bu çerçevede, çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonları ve ana eğilimleri kayda değer bir biçimde artış gösterdi.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar