Gündem
Neler Oluyor?

En Büyük Moda Markaları

En Büyük Moda Markaları Nelerdir?

En Büyük Moda Markaları nelerdir? Dünya genelinde artan iletişim hızı ve sosyal medya kullanımı insanın dünyadaki her yere ulaşımını kolaylaştırmıştır. Önceden beri süregelen hazır giyim sektörü de bundan nasibini almış ve sektördeki büyüme payı bundan oldukça etkilenmiştir. Şuan için hazır giyim sektörünün küresel değeri 3 milyar trilyon dolara yakınken lüks bölümün piyasa değeri 300 milyar dolarda seyrediyor.

Küresel de değişen ekonomik durum ve sosyal medya gibi reklamcılık stratejileri sayesinde lüks hazır giyimciler piyasadaki payını arttırmış ve dünyada tanınan en önemli isimler haline gelmiştir. Peki, bu sektördeki büyük paylara sahip olan ve en çok tanınan isimler hangileridir?

 Louis Vuitton

Louis Vuitton
Louis Vuitton

Piyasa değeri yaklaşık 28,1 milyar dolarlık olan firmayla aynı isimli yaratıcısı aslında bir bavul satıcısıydı. Biraz birikimden sonra işinden ayrılan Vuitton zengin kesime hitap eden bir isim olmayı hedefledi ve başardı. Şuan dünyadaki en ünlü isimlerden biri haline geldi.

 Gucci

Gucci

Yaklaşık olarak 12,4 milyar dolarlık bir Pazar payına sahip olan bu lüks firmanın yaratıcısı Guccio Gucci’nin asıl mesleği zanaatkârlıktı daha sonra deri çanta ve lüks valiz satarak ticari hayata atıldı. Şimdi ise dünyanın en seçkin isimlerinden biri.

 Hermes

Hermes
Hermes

Ortalama 10,6 milyarlık piyasa değeriyle ilk üçe girmeyi hak kazanan Hermes’in kuruluşu 1837’ye dayanıyor. Deri binici aksesuarlarıyla Avrupalılara kendini kanıtlayan Hermes 1920 ‘de fermuar patentini de alarak Avrupa’da rüzgârlar estirmeye başlıyor. Yıllar geçtikçe Asya ve Amerika’da da şöhrete kavuşan Hermes ayrıca çevrimiçi alışveriş sitesine sahip olan ilk lüks hazır giyim firmasıdır.

  Prada

Prada

Prada da köklü ve büyük lüks isimlerden biri. Prada’nın tasarımları sade ve şıklığı esas alsa da yıllar geçtikçe değişen tarzı ve farklı tasarımlarıyla piyasadaki yerini koruyor.

 Chanel

Chanel
Chanel

Dünyada birçok moda tabusunun yıkılmasına sebep olmuş bir marka olan Chanel ‘in kurucusu Gabrielle Channel gençlik yıllarını şarkıcılık yaparak geçirmiştir.

Gabrielle Chanel kadınların korse giyme konusundaki alışkanlıklarını değiştirmiş ve siyahın matem rengi olma konusundaki anlayışları körelten ileri görüşlü bir moda ikonu haline de gelmiştir. Ayrıca parfümleri ve aksesuarları ile de günümüzde güçlü bir şekilde var olmaya devam etmektedir.

 Ralph Lauren

Ralph Lauren
Ralph Lauren

Rakiplerine göre daha yeni sayılabilen bir isim olan Ralph Lauren de piyasada yaklaşık olarak 6,6 milyar dolarlık bir paya sahiptir. Alp Lauren için lüks değil zannedilse bile zaman içinde sportif şıklık ile elit bir görünüm yakalamayı başarmış bir marka haline gelmiştir.

Burberry

Burberry

Burberry’nin hikâyesi biraz daha değişik. Bir mağaza çalışanı olan Burberry’nin kurucusu olan Thomas Burberry kendi işine sahip olma hayalleriyle birlikte çalıştığı yerden ayrılıyor. İşte tam da o anda hikâyesi başlıyor. İşten ayrıldıktan sonra gabardin kumaşın dayanıklı ve hava geçirgen yapısını keşfeden Burberry ordu için üretim yapmaya başlıyor ve dünyaca ünlü olma yönündeki kaderi de buna bağlı olarak değişiyor.

En Büyük Moda Markaları

En Büyük Moda Markaları

En Büyük Moda Markaları

En Büyük Moda Markaları Dünya genelinde artan iletişim hızı ve sosyal medya kullanımı insanın dünyadaki her yere ulaşımını kolaylaştırmıştır.

User Rating: 5 ( 3 votes)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar