Gündem

En az borcu olan ülke Türkiye

Uluslararası finansal danışmanlık şirketi McKinsey’nin hazırladığı raporda hazırlanmış 47 ülke, borcun milli gelire oranına göre sıralanmış durumda. Sıralamaya göre Türkiye, dünyada en az borcu olan dokuzuncu ülke oldu.

Ülkeleri borcun milli gelire oranına göre sıralayan McKinsey’nin 47 ülkelik listesinde Türkiye 38’inci sırada yer aldı. 2014 itibar ile Türkiye’nin borç/milli gelir oranı yüzde 104 seviyesinde gerçekleşti. Rapor, 2007-2014 verilerini kapsayacak şekilde hazırlandı. Bu dönemde Türkiye’nin toplam borcu yüzde 28 yükselmiş durumda. Rapora göre Türkiye’nin borcu diğer ülkelerden farklı olarak kamu borcu şeklinde değil özel sektör ve hanehalkı borcundaki yükselişle büyümüş durumda. 2007-2014 döneminde Türkiye’nin kamu borcu yüzde 4 azalırken, özel sektör borcu yüzde 22, hanehalkı borcu yüzdesel olarak 10, finans sektörü borcu ise yüzde 11 artmış durumda.

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/finanspara/public_html/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar