Gündem

Emekliye zam ne zaman gelecek?

Emekliye zam ne zaman gelecek?

Emekliye zam ne zaman gelecek? Temmuz’da memur emeklilerine enflasyon zammı görünüyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin  zam tahmin oranlarını da arttırdı.

Emeklilerin Temmuz zammı enflasyona göre yavaş yavaş şekil almaya başladı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oran durumunda ise, memur emeklilerinin fark alıp almayacağının ortaya çıkması için ilk 6 aylık enflasyon verileri beklenirken, uzmanların tahminleri ipuçları veriyor. Memur emeklilerine enflasyon farkı çıkması kuvvetli bir ihtimal olarak görülürken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı için de tahmin oranlarının beklentileri yükseldi.

EMEKLİ ZAM TARİHLERİ

Geçtiğimiz yılın sonuna doğru yayımlanan yer alan haberde ise 2018 Yılı Programı’nda enflasyon tahminleri doğrultusunda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz ayı zammının yüzde 4.02 olabileceği, memur emeklilerine de yüzde 3.5’lik toplu sözleşme artışına ilaveten yüzde 0.02’lik enflasyon farkı çıkabileceği kaydedilmişti. Ancak sonrasında gelen açıklamalar ile hem Merkez Bankası’nın hem de uzmanların enflasyon tahminlerini yükseltmesi, emeklilerin zam oranlarının artabileceğini gösterdi.

UZMAN HESAPLAMASI

Uzmanlara göre yer alan haberde ise; ilk 6 aylık enflasyon, dolayısıyla bunun beraberinde SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin Temmuz zammının oranı yüzde 4.5 ya da yüzde 5 olarak gerçekleşebilir. Bu tahminler gerçekleşirse, memur emeklileri de enflasyon farkı alabilecek. Çünkü memur emeklilerinin fark alabilmesi için ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 4’ü aşması gerekiyor. Eğer ilk 6 aylık enflasyon yüzde olarak 4.5 çıkarsa, memur emeklilerine yüzde 3.5’lük zamma ilave olarak yüzde 0.5 enflasyon farkı yansıtılmış olacak. Yılın ilk 6 ayında gerçekleşen enflasyonun yüzde olarak 5 olması halinde ise memur emeklilerine yüzde 1’lik enflasyon farkı çıkmış olacak. Bu durumda memur emeklilerinin Temmuz ayı zam oranı yüzde 3.5’ten yüzde 4.5’e artış gösterebilecek.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar