Gündem

Emekliye ikinci zam oranı açıklandı

Emekliye ikinci zam oranı açıklandı

Emekliye ikinci zam oranı açıklandı. Yılın ilk zam oranı alan emekliler bunun beraberinde ise maaşı Temmuz’da da zamlı alacak. SSK ve Bağ-Kur’luların zammı yüzde oranı ise 4.02, memur emeklilerinin ise yüzde 3.52 zamlı bir şekilde maaşları yatacak. Enflasyona göre bu oranlar üzerinden artış olacak.

Emekli ne kadar zam alacak?

Emekliler bu yılın ilk zam oranını maaşına işledi, ikinci artışı ise Temmuz’da almış olacak. Bu artışın da belirli ipuçları var. 2018 Yılı Programı’ndaki tahmine göre yer alan haberde ise; Temmuz zammı SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde yüzde 4.02, memur emeklilerinde yüzde 3.52 olacağı yönünde.

SSK’lı Emekliye Zam Oranları

SSK ve Bağkur emeklisinin zam oranlarının ardında enflasyon oranları belirlenecek. Memur emeklilerinin Temmuz zammı ise toplu sözleşmeye göre yapılan incelemede ise yüzde 3.5 olarak gerçekleşecek. Ayrıca bu yılın ilk 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 4’ü aşarsa enflasyon farkı da maaşlara yansıtılmış olacak. 2018 Yılı Programı’nda Temmuz zammının ipuçları yer almış oldu. Bu ipuçları arasında ise; Programda enflasyon tahminlerine göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammının yüzde olarak 4.02 olabileceği, memur emeklilerine de yüzde 3.5’lik zamma ilaveten yüzde 0.02 enflasyon farkı verilebileceği kaydedilmiş olundu. Eğer tahmin gerçekleşirse en düşük maaş oranı ise; memur emeklilerinde bin 978 liradan 2 bin 48 liraya artarken, esnaf emeklilerinde bin 405 liradan bin 461 liraya yükselecek, 2000’den önce emekli olan SSK’lılarda bin 569 liradan bin 632 liraya, 2000’den sonra emekli olan SSK’lılarda ise 935,60 liradan 973,21 liraya çıkacak. Gerçekleşen enflasyon verileri ve analizlere göre zam oranları artabilecek ya da azalış gösterebilecek.

 

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar