Gündem

Emeklilere Temmuz müjdesi

Emeklilere Temmuz müjdesi

Emeklilere Temmuz müjdesi Ülke genelinde 11 milyona yaklaşan kişi ile dünya genelinde ortalama 132 devletin nüfusunu arkada bırakan emeklilerin ve memurların bu içinde bulunduğumuz  temmuz ayında alacakları zamlar belirlendi. Buna göre ilk 6 aylık enflasyona göre; hem memurların hem de emeklilerin maaşları bu ay ortalama yüzde 4.76 yükselme gösterecek. Buna göre maaşı 1.100 TL’nin altında bulunan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine bunun dışında seyyanen zam da verileceği bildirildi. Maaşı 1000 TL’nin altında bulunan emeklilere 100 TL seyyanen zam yapılacak. Aylığı 1000 TL ve üstünde yer alan SSK ve Bağ- Kur emeklilerine de, ücretleri 1.100 TL’ye tamamlanacak haliyle seyyanen zam gerçekleştirilecek.

Ülke genelindeki emeklilerin alacakları bu zamlı maaşlarının bayramdan önce yatırılması beklendiği 2015 senesi Ramazan Bayramı 17 Temmuz Cuma gününe denk geldiğinden dolayı, emeklilerin maaşının erken verilmesi gündemde. Her sene olduğu gibi vatandaşların bayram öncesinde mağdur olmaması adına gerekli olan hazırlıkların yapıldığı bildirildi.

Geride bıraktığımız senelerde de bayram öncesinde memur ve emeklilerin maaşları erken verilmişti. Ramazan Bayramı’nın 28-29- 30 Temmuz 2014 tarihine gelmesi sebebiyle bayram ardından ödenmesi gereken emekli aylıkları, bayram öncesi ödenmişti. Memur emeklileri maaşlarını her ayın 1 ile 5’i arasında alırken, işçi emeklileri ayın 18 ile 24. günü bankadan çekebiliyor. SSK emeklilerinin büyük çoğunluğunun maaşı sigorta tahsis numaralarının son iki numarasına göre yatırıyor.

Bağ-Kur emeklileri ise maaşlarını her ayın 25 ile 28’i arasındaki günlerde çekiyor. Bağ-Kur’lularla son bulan maaş yatırma, ayın geneline yayılıyor. Memurlar ise maaşlarını ayın 15’inde alıyor. Buna göre memurlar ile işçi, Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarını bayramdan önce alması gündeme geldi.

TÜİK, bu senenin ilk 6 aylık döneminde enflasyonun yüzde 4.76 olarak gerçekleştiğini açıkladı. Buna göre; tüm SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin maaşları, bu ay yüzde 4.76 zamlanacak. Memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklilerine ise toplu sözleşme ile yüzde 3 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 3’ü aşarsa fark verilecekti. Enflasyonun yüzde 4.76 çıkması üzerine, bu kişiler fark almaya hak kazandı. Enflasyon farkı yüzde 1.76 oldu.

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar