Gündem

Elektrikli araç satışı 9 ayda tavan yaptı

Elektrikli araç satışı 9 ayda tavan yaptı

Elektrikli araç satışı 9 ayda tavan yaptı. Türkiye’de elektrikli ve hibrit araç satışı yılın 9 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla beraberinde ise yüzde 717 yükselerek 2 bin 763’e artış gösterdi.

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu (TEHAD) elektrikli ve hibrit otomotiv satış veri ve analizlerini açıklamasında bulundu.
Veri ve analizlerine göre, Türkiye’de yılın 9 aylık döneminde 46 elektrikli ve 2 bin 717 hibrit araç satışı yapılmış olundu.
Söz konusu dönemde elektrikli ve hibrit araç satışı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 717 artarak 2 bin 763’e yükseldi. Türkiye’de geçen yılın 9 ayında 338 adet elektrikli ve hibrit araç satışı yapılmıştı.
TEHAD Kurucusu olarak görev yapan Berkan Bayram, konuya ilişkin yaptığı açıklamada yer alan haberde ise, dünya genelinde 2011’de 45 bin adet elektrikli araç satıldığını, geçen yıl ise bu rakamın 2 milyona ulaştığını belirtmiş oldu.

“2025’TE SATILAN HER 10 ARAÇTAN 4’Ü ELEKTRİKLİ OLACAK”
Araç satışlarındaki bu artışın devam edeceğini kaydeden Bayram, “2025 yılı itibarıyla satılan her 10 araçtan 4’ü elektrikli olacak. Elektrikli otomobilin göreceği bu talep karşısında ülkemizin, daha fazla otomotiv ve batarya teknolojisine yatırım yapması gerekiyor. Özellikle lityum bazlı batarya teknolojisi ve enerji depolamanın stratejik öneminin farkında olmalı.” açıklamasında bulundu.
Bayram, elektrikli ve hibrit araç kullanımının daha fazla teşvik edilmesi için köprü ve otoyollardan ücretsiz geçiş hakkı, şehir içi otoparklardan ücretsiz yararlanma, şehir merkezlerine giriş üstünlüğü ve ilk alımda parasal destek gibi imkanların sunulması gerektiğini ifade etmiş oldu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar