Gündem
Neler Oluyor?

Ekonomistlerden Enflasyon Beklentisi

Ekonomistlerden Enflasyon Beklentisi

Ekonomistlerden Enflasyon Beklentisi Ekonomistler, ağustosta enflasyonun yüzde olarak 2,15 yükselmesi beklentiler arasında yer alırken, 2018’de ise enflasyonun yüzde 17,95’e çıkacağını tahmin edilmekte.

3 Eylül Pazartesi günü açıklanacak ağustos ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 15 ekonomistin katılımıyla sonuçlanmış oldu.

Ankete göre yer alan haberde ise, ekonomistlerin ağustos ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 2,15 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin ağustos ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde 1,13, en yüksek yüzde 2,75 aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin 2018 sonu enflasyon beklentisinin ortalaması ise yüzde olarak ise 17,95 olarak belirlenmiş oldu. Ankete katılan ekonomistler arasında yıl sonu enflasyon beklentisi en düşük yüzde 15,50, en yüksek yüzde 20,40 oldu. Bir önceki anket döneminde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 14,64 düzeyinde gerçekleşmişti.

Ekonomistlerin ağustos ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 2,15) göre, bir önceki ay oranla ise yüzde 15,85 olan yıllık enflasyonun yüzde 17,73’e yükseleceği hesaplanılmakta. Enflasyon, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0,55 yükseliş göstermişti.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar