Para piyasası
Neler Oluyor?

Ekonomi gündemi

merkezbankasi

Ekonomi gündemi

Altın ve para piyasası uzmanlarının görüşlerine göre, globalde altın fiyatı, Fed’in faiz yükseltme tahmini sebebiyle artan dolardan negatif etkilenirken, Yunanistan’ın yaşamış olduğu ekonomik ve siyasi durumu ile ilgili belirsizlikten de güç almaya devam ettiği belirtiliyor. Uzmanların yapmış olduğu açıklamalarda uzun zamandır Amerikan Merkez Bankası olarak bilinen Fed’in içinde bulunduğumuz ay olan haziran ayı toplantısının faiz yükseltilmesi amaçlı, hedef takvim şeklinde gösterildiğini ve bu toplantıda faiz yükseltme durumuna geçilebileceği olasılığının hayli yüksek olduğu belirtiliyor.

Olumsuz beklenti haberlerinin Amerika’dan gelmesi ile beraber makro ekonomik eldelerin, Fed’in bu haziran yerine önümüzde yer alan eylül toplantısında faiz yükseltmesi yapma olasılığının hayli yüksek olduğunu belirten uzmanlar, konunun bir netlik kazanmadığını belirtse de Fed’in haziran toplantısının yarın başlayacak olması ve çarşamba günü yapılacağı ifade edildi. Uzmanlar Amerika’da mayıs ayına yönelik finansal verilerin beklentilerden çok üstünde olduğunu belirtirken, bu yönden bakıldığında belirtilen bu toplantıda yaklaşık 10 puanlık faiz yükseltme olasılığı olabileceği beklentisinin yüksek bir ihtimal olduğunu belirtiyor. Ayrıca hala gelişmekte olan ülke piyasalarının bozulmaması adına faiz artırımının önümüzdeki eylül ayında yapılma ihtimalinin ise ağırlıkta olduğunu belirtiyor.
Finans uzmanlarının görüşlerine göre faiz artırımının 2016 senesinde başlamasının daha gerçek bir ihtimal olması üzerinde duruyor. Zıt fikri savunma ise yaklaşık bir senedir piyasaları düşündüren faiz yükseltme konusunun bir an önce gerçekleşerek ekonomi piyasasında bu alandaki spekülasyonların önüne geçilmesi ve piyasaların ferahlaması gerektiği belirtilirken Fed’in faiz yükseltme kararı bu yöndeki yatırımcıları altına karşı olumsuz bir düşünceye iteceği tahmin ediliyor.

Bu sebeple yaklaşık olarak 2 haftadır altının ons fiyatı bin 200 dolar seviyesindeki psikolojik olan bu direncinin aşağısında işlem gördüğü belirtilirken, komşu ülke Yunanistan’ın bilinen borçlarının yeniden düzenlenmesi ile ilgili kreditörlerle gerçekleşen görüşmelerin hala bir sonuç alınamamasına vurgu yapılıyor. Geçtiğimiz hafta sonunda yapılan görüşmelerden de herhangi bir sonuç alınamadığını belirten ekonomi uzmanları altın fiyatının, Amerikan kuruluşu olan Fed’in faiz artırımı olasılığı sebebiyle sağlamlaşan dolardan olumsuz etkilendiği belirtilirken, krizle boğuşan Yunan hükümeti konusundaki gelgitlerden de destek almaya devam edeceği belirtiliyor. Önümüzdeki süreçte altının nasıl bir koridorda yürüyeceği ise yatırımcıları tarafından şimdiden merak konusu oldu.

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar