Gündem
Neler Oluyor?

Dünyada En Fazla Hasılat Yapan Film

Dünyada En Fazla Hasılat Yapan Filmler

Hasılat Yapacak Film Arayışları

Dünyada En Fazla Hasılat Yapan Film Kameranın icadından sonra video çekme hızla popüler oldu ve insanların karşısına yepyeni bir sektör çıktı. 1800’lü yılların sonunda çekilen ilk filmlerden sonra kısa bir süre içerisinde tüm dünya bu endüstriye odaklandı. Yıl 1910’ları gösterdiğinde Amerika ve Avrupa’da sinemalar dolup taşmaya başlamıştı. Bu kadar fazla ilgi film yapımcıların dikkatini çekti ve gelirine gelir katmak isteyenler film sektörüne yöneldi. Bu sefer sektörün içinde rekabet ortaya çıktı, çünkü her yapımcı izlenme sayısını arttırarak daha fazla para kazanmaya bakıyordu. Film endüstrisi böylelikle en fazla hasılat yapabilecek filmleri aramaya başladı.

Yıllar İçerisinde Kırılan Hasılat Rekorları

Yıllar geçtikçe dünyada en fazla hasılat yapan filmler değişti, üst üste izlenme rekorları kırıldı. Tarihte ilk kez bütün gişeleri altüst etmiş film 1939 yapımı “Rüzgar Gibi Geçti” filmidir, sattığı 202 milyon bilet bugün dahi geçilememiştir fakat 1939 yılında paranın değeri daha az olduğu için 400 milyon dolar civarında bir hasılat elde etmiştir. Yine de bu hasılat rekoru ancak 25 sene sonra kırılmıştır. 1970’li yıllarda arka arkaya “Baba”, “Jaws” ve “Yıldız Savaşları” filmleri sırasıyla en fazla hasılat yapan film olmuşlardır. Bu üç filmin yaptığı hasılat 400-600 milyon dolar arasında değişmiştir. Daha sonra 1983 yapımı “E.T.”, 1993 yapımı “Jurassic Park” rekorları kırmıştır. 1997’de çıkan “Titanik” filmi ise tarihte 1 milyar doları geçen ilk film olmuştur ve tam olarak 1,8 milyar dolar hasılat yaparak kırılması çok zor bir rekora imza atmıştır. Bu rekor son olarak 2009’da yayınlanan “Avatar” filmiyle kırılmıştır. Avatar’ın hasılatı 2,78 milyar dolardır.

 Rekor Avatar’da

Avatar
Avatar

2018 yılı itibariyle dünyada en fazla hasılat yapan film Avatar filmidir, son yıllarda çıkan “Yenilmezler”, “Yıldız Savaşları 7” filmleri 2 milyar dolar seviyesini aşmış olsa da henüz Avatar’ı geçen film çıkmamıştır. Avatar’ın bu kadar hasılat yapmasının birkaç sebebi vardır. Birincisi on yıllar boyunca üzerine çalışılmış ve her ayrıntısı düşünülmüş olması, ikincisi 3 boyutlu sinemayı dünyaya tanıtması. Ayrıca filmin yönetmeni James Cameron’ın, yani Titatnik’in yönetmeninin de filmi fazladan popüler yaptığını söylenir. Sonuç olarak, film uzmanlarının düşüncelerine göre Avatar’ın rekorunun kırılması çok zordur ve yakın zamanda bu rekorun kırılması çok ufak bir ihtimal olarak görülüyor.

Dünyada En Fazla Hasılat Yapan Film

Dünyada En Fazla Hasılat Yapan Film

Dünyada En Fazla Hasılat Yapan Film

Dünyada En Fazla Hasılat Yapan Film Kameranın icadından sonra video çekme hızla popüler oldu ve insanların karşısına yepyeni bir sektör çıktı

Kullanıcı Oyu: 4.45 ( 1 Oy Verildi)

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar