Para piyasası

Dünya piyasalarında neler oluyor?

Dünya piyasalarında neler oluyor?

Dünya piyasalarında neler oluyor? Son günlerde ABD’den gelen verilerle DX Endeksi düşüşe, EURO/USD Paritesi de yükselişe geçti. Buna yan etken olarak Avrupa ekonomilerinin birkaç ülke dışında güçlendiğini söyleyebiliriz. Fakat 15 Mart’ta Hollanda’da, Fransa’da ve Almanya’da seçimler var. Bu seçimlerden ne çıkacağını bilmiyoruz.

Dünya piyasalarında son durum

Seçime giren radikal parti başkanlarının söylemleri kendileri gibi sert. Çünkü, tıpkı İngiltere gibi Euro ve Euro Bölgesinden çıkacaklarını söylüyorlar. Eğer bu tür söylem sahipleri seçimleri kazanırsa, Avrupa’yı ekonomik yönden zor günler bekliyor demektir. Bu gerçekleşirse, ABD Doları güç kazanmaya, Euro’da düşmeye başlayacaktır…

İçinde bulunduğumuz hafta, FED toplantısına kadar dolarda uluslar arası sert hareketler görülebilir. Fakat toplantı sonrasında FED’den çıkacak karar ve piyasaların algısı çok önemli olacaktır. Çünkü ABD Ekonomisi iyiye gitmekte, enflasyon ise FED’in istediği doğrultusunda yükseldiği görülmektedir. Buda FED Üyelerinin faiz konusundaki beklentilerini karşılamaktadır.

Dünya piyasalarındaki gelişmeler

Başta bizim borsamız olmak üzere ABD ve Avrupa borsalarında FED’in faiz artıracağını bilinmesine rağmen çok sert satışlar gelmedi. Grafiklerde görülen düşüşler sanki kar satışları gibiydi. FED Şimdiye kadar piyasaları bozmamak için çok dikkatli adım attı. Bu dikkatli atılan adımlar, hep ABD Borsalarının yükselmesi sağladı. Şirketlerin karlılıkları da iyi. Ben ABD Borsalarının faiz arttırımından pek fazla etkileneceğini sanmıyorum. Etkilense bile bu geçici olacaktır. Ve yükselişe devam edeceklerdir. Ben ABD Borsalarının şişik ve F/K Oranlarının yüksek olduğunu sanmıyorum. Eğer olağan bir şey olmaz ise ABD Borsaları geri çekilmeler yapsa bile, en az 5-8000 Puan daha yukarı çıkacaktır.
İnsanların bilmediği bir şey vardır. DX Endeksi, Euro/Usd’ye karşı düşebilir veya çıkabilir. Ama ABD 10 yıllıkların bu faizlerle hiç alakası yoktur. ABD 10 Yıllıkların yükselmesinden endişe duyulmamalıdır. Yatırımcıların gözünden kaçırdıkları şey, yapıları ve işleyiş tarzıdır. Bu 10 Yıllıklar yükseldiği zaman Dow ve S&P 500 Endeksi yükselir. Çünkü oradan çıkan para borsaya yönelmektedir. Bu Dow Endeksi kurulduğundan beri böyledir. Aksine bu 10 Yıllıklar düştüğü zaman korkulmalıdır. Keza borsalardan çıkan para buraya gitmektedir. Aslında Dow 20.000 Seviyelerinde iken ABD 10 Yıllıklar 2.57-2.65 Değerleri çok düşüktür daha yüksek olması gerekir. Demek ki hala istenilen para borsaya girmemiştir.

Borsalar FED’in faiz arttırımına temkinli yaklaşırken, emtia cephesinde işler istenildiği gibi gitmiyor. Aksine başta Altın olmak üzere ham ve brent petrolde sert düşüşler yaşanmaktadır.
Ayrıca Nisan ayında ABD’de FED’i elinde tutan ailelerle ( Rockefeller, Rodhschild vs ) bir sürtüşme yaşanabilir. Trump, bir şekilde bu ailelerin yönettiği FED’i almak için yola çıktı. Trump, yönetimi FED’in liderliğini hızla elden geçirmek niyetinde. İşte Trump, bu yönetimi ele geçirip hanedanlığa son vermek, küresel anlamda karar veren 7 Kişilik yönetimi, kontrol etmek istiyor.. Çünkü Kararları kendi almak ve dolara Amerikan hükümeti olarak hükmetmek istiyor. Doların değerinin ne olacağına, faizin ne olacağına kendi karar vermek istiyor.
2017 Nisan Ayı içinde her şey netleşecek. Ya ailelerle arasında anlaşacak veya bu savaş tırmanacak. İşte Nisan’da Trump o yönetime 3 üye atayacak. O saatten sonra, FED’in dolayısı ile şirkette hissedar olan ailelerin alacakları tavır çok önemli olacaktır.

Dünya piyasalarında neler oluyor? Başkanlar veya FED Başkanları ile bu kavgalar, her zaman bu olmuştur. Çünkü, dolar rezerv paradır ve dünyanın en güçlü bank notudur. Zaten, dünyadaki imparatorluklarını dolar ile kurmuşlardır. Şimdi bu imparatorluğu kimin yöneteceği konusu, büyük kavgaya dönüşecektir. Ya devlet, ya da aileler kazanacak. Başka yolu olduğunu da sanmıyorum. Zaman gösterecek.
Geçen hafta ABD’den gelen verilerle birlikte DX Endeksi dolar uluslar arası piyasalarda ülke para birimleri karşısında değer kaybetmiş EURO/USD Paritesi 1.0652 çıkarak son günlerin yeni zirvesini denerken, buna mukabil ABD 10 Yıllık tahviller 2.624’ten 2.576 ya gerilemişti.. DX Endeksi de 101.98 Den 101.47 Ye kadar geri çekilme yaşanırken Dow’un yaklaşık 82 puanlık artışla 20.940.29 Yükselip, S&P 500 Endeksi de 12.58 Puan artışla 2.377.45’i test etti.

Bu hafta EURO/USD Paritesinde en önemli direnç 1.0714’tür. Burası kırılırsa 1.0731 ve 1.0741 Değerleri takip edilebilir.
Dolarda destek noktaları 3.7233 ve 3.7352 TL İzlenmeli. Çünkü bu değerlerde destek bulup bulmayacağı önemlidir. Yukarı da ise 3.7490-3.7520 ve 3.7552 TL Direnç seviyelerindedir.
Eğer yukarı bir sert bir hareket gerçekleşirse; 3.7900-3.7922-3.7940 ve özellikle 3.7962’nin kırılıp kırılmayacağına bakılmalıdır. Sonuçta bu hafta FED’den çıkacak kararlar önemli olacaktır.

Dünya piyasalarında neler oluyor?

Dünya piyasalarında neler oluyor? Son günlerde ABD’den gelen verilerle DX Endeksi düşüşe, EURO/USD Paritesi de yükselişe geçti. Buna yan etken olarak Avrupa ekonomilerinin birkaç ülke dışında güçlendiğini söyleyebiliriz

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar