Para piyasası

Döviz neden yükseliyor?

Döviz neden yükseliyor? Türk Lirası’nın dolar karşısında aşırı derecede erimesi ile beraberinde ise küçük devalüasyonların yaşandığını göstermekte.

Dolar yükselir mi


Dolar kurunda son 4 yılda aşırı ötesi olarak yükseliş yaşanmaya başladı ve sonu bir türlü görülememekte. 2013 yılında 2.13 TL olan dolar 2017’nin ilk günlerinden bu yana ise 3.80 TL’yi gördü. Yani Türk Lirası 4 yılda yüzde 78 oranında değer kaybetmiş oldu.

”Türkiye şimdiye kadar döviz kurunda üç kırılma dönemi yaşamış oldu. Biri 1980 yılındaydı, 24 Ocak kararları sürecinde büyük bir dönüşüme imza atılırken, TL’nin değeri bir günde yarı yarıya düşürüldü, dolar 35 liradan 70 liraya çıktı. 24 Ocak kararlarının sonuçları ve uygulanması için nasıl bir ortama ihtiyaç duyulduğu tabii ki tartışılır, 12 Eylül olmasaydı bu kararlar uygulanamazdı, denilebilir. Bunlar apayrı bir tartışma konusu.
Türk parası 24 Ocak’ta yarı yarıya değer yitirdi ama değer kaybı izleyen yıllarda da hız kesmekle birlikte sürdü. 24 Ocak’ta alınan kararlarla her şey bir anda güllük gülistanlık olmadı, olamazdı da zaten.
Dövizde ikinci kırılmayı 1994 yılında yaşadık. Ekonomi profesörü başbakanımız, iktisat fakültelerinin birinci sınıfındaki öğrencilerin bile bilmesi gereken basit kurallardan habersiz bir davranış sergileyince Türkiye göz göre göre devalüasyon yaşadı. TL, 1994 yılını yüzde 50’den fazla değer kaybıyla kapattı.” diye yazılar belirtildi.

Döviz neden yükseliyor

[poll id=”4″]

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar