Forex Haberleri

Döviz kuru riski

Döviz kuru riski

Döviz kuru riski Alıcı kurumların her bir döviz cinsi itibariyle hesaplanacak net açık pozisyonların toplamda oluşur. Dövizle ilgili net açık pozisyonun aşağıdaki gibi hesaplanır;

Döviz kuru riski nedir?

a-) Vadelerine bakılmaksızın her bir döviz cinsi itibariyle  varlıklardan yükümlülüklerin düşülmesiyle bulunan tutarlar.

b-) Vadelerine bakılmasızın her bir döviz cinsi itibariyle vadeli işlem sözleşmeleri ve benzeri diğer sözleşmeler çerçevesinde tutulmakta olan açık uzun ve kısa pozisyonların netleştirilmesi sonucu bulunan tutarlar.

c-) Döviz üzerine düzenlenmiş opsiyon sözleşmelerinin cari değerinin opsiyonun deltası ile çarpılması sonucu  bulunan tutarlar. Açık pozisyonlar uzun ve kısa olmak üzere ayrı ayrı toplanır. Döviz kuru riski hesaplamalarında söz konusu net açık uzun ve net açık kısa pozisyon toplamında büyük olanı dikkate alınır. Bu şekilde bulunan toplamın aracı kurumun sermaye yeterliliği tabanın %2’sini aşmasında halinde aşan kısmın %8’i döviz kuru olarak dikkate alınır. Hesaplamaları bu hesaplara konu varlıklıları ile ilgili olarak yapılan risk hesaplamalarına ilave olarak ayrıca yapılır. Sermaye yeterliliği tabanı hesaplamalarında tamamı indirilen varlıklar hesaplamalarında dikkate alınmaz.

Döviz kuru riski

Döviz kuru riski Alıcı kurumların döviz kuru riski her bir döviz cinsi itibariyle hesaplanacak net açık pozisyonların toplamda oluşur. Dövizle ilgili net açık pozisyonun aşağıdaki gibi hesaplanır;

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar