Gündem

Domatesin kilosu tarlada 35-40 kuruşta

Domatesin kilosu tarlada 35-40 kuruşta

Çanakkale’de domates üreticileri zor durumda olduklarını açıklamasında bulundu. Sezon başında 75-80 kuruş olarak domatesin kilogram fiyatı 35-40 kuruşa kadar düşmüş durumda.

 

Çanakkale’de özellikle eski adıyla Batak Ovası olan Kumkale Ovası başta olmak üzere kent genelinde üreticinin güçlükle ve büyük umutla yetiştirdiği meşhur Çanakkale domatesinin toptan alış fiyatı kilogramda 35-40 kuruşa kadar düştü.
Sezona 70-80 kuruştan alıcı bularak başlayan ancak sonrasında ise, düşüşle hayal kırıklığı yaşayan üreticiler, düşüşün en önemli etkeninin Rusya’nın domates ihracatına izin vermemesi olduğunu bu fiyatların maliyeti bile karşılamadığının altını çizdi.

Bölgedeki tarım üreticileri için en önemli gelir kaynağının başında yer alan gelen meşhur Çanakkale domatesinin fiyatları bu yıl ciddi anlamda zarar etti. Üreticiler ise, banka ve kooperatiflere kredi borçlarını nasıl ödeyeceklerinin yolunu bulmaya başladı. Çanakkale domatesindeki verimin yüksek olmasına sevinen üreticiler, hasat sezonunun ortasına yaklaşıldığında yarıya düşen fiyatlar nedeniyle neye uğradıklarını şaşırdı.
Sezonun ilk hasadında toptancıya kilosunu ise 70-80 kuruştan satan üreticiler, şu günlerde fiyatların 35-40 kuruş ile yarı yarıya düşmesine tepki gösterdiler. Çanakkale Ziraat Odası Başkanı olarak görev yapan İsmail Kaya, bölgede 100 bin dönüm domates dikildiğini ve 600- 700 bin ton civarında üretim yapıldığını açıklamasında bulundu.

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar