Gündem

Dolarda böylesi görülmedi

Dolarda böylesi görülmedi

Dolarda böylesi görülmedi. Almanya imalat sektöründe  15 ay sonrasında ilk defa daralmaya işaret eden verilerin sonrasında euro dolar karşısında değer kaybetmiş durumda. Sonrasında dolar yine TL’ye karşı değer kazanmış durumda ve 31 Ocak’tan sonra ilk kez 2.2930 TL’ye ulaştı.

Almanya imalat PMI verisinin sektörde 15 aydır ilk kez daralmaya işaret etmesi ardından euro/dolar paritesindeki gerilemeye paralel dolar/TL 31 Ocak’tan beri en yüksek olan 2.29 seviyesini aştı.

Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi olan Almanya’da imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Eylül’de nihai 49.9 ile beklentilerin altında bir değer aldı ve sektörde 15 aydır ilk kez daralma gerçekleşti. Reuters anketine katılan ekonomistler, Almanya’da imalat sanayi PMI’ın 50.3 ile Eylül ayı öncü verisiyle aynı seviyede açıklanmasını beklenti içinde idiler.

Bu sabah saat 08.46’da 2.2840-2.2855 seviyesinde olan dolar/TL, Almanya verisinin ardından 2,2930’a kadar yükseldi. Dolar saat 11:55 itibariyle 2,2875 TL’den işlem görmekte.

FITCH VE ENFLASYON BEKLEMEDE
Diğer taraftan Fitch’in Türkiye kredi notu açıklayacak olması piyasaların radarında yer almakta. Uzmanlar Fitch’in; yavaşlayan büyüme, politik iklim ve dış finansman ihtiyacı gibi olumsuz faktörlerden bahsetse de BBB- notuyla “yatırım yapılabilir” kategorisindeki Türkiye’nin notunda değişiklik yaşanmayacağını savunuyor. Bu gerçekleşirse TL varlıklarında son haftalarda oluşan değer kaybının bir bölümünün toparlanacağı dile getiriliyor. Cuma günü enflasyon rakamları da takip edilmiş olacak.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar