Para piyasası
Neler Oluyor?

Dolar/TL 5.47’nin üzerinde işlemde

Dolar/TL 5.47’nin üzerinde işlemde Dolar/TL kuru Salı günü erken saatlerde dalgalı bir seyirde işlem gördü. Kur, piyasanın açılmasıyla beraberinde ise artışını hızlandırarak 5.44 seviyesinin üzerini görmüş oldu. Dolar, öğle sonrasında lira karşısındaki kazancını yükselterek 5.47’nin üzerini görmüş oldu.

Dolar yeniden yükselişte

Geçtiğimiz haftayı 5.33’lü seviyelerden tamamlayan kur ise bunun beraberinde, haftanın ilk işlem gününü 5.41’in üzerini görmesinin ardından 5.38’lerde tamamlamıştı. Doların, TL karşısında geçen haftaki kazancı yüzde olarak 1.2 civarında bulunmakta.

Liranın dolar karşısındaki kayıplarında, riskli varlıklara yönelik küresel iştahtaki düşüş etkili oluyor. Finanspara tarafından takip edilmekte olan 24 gelişen piyasa parasının çoğu Salı günü dolar karşısında değer kaybetti. TL en fazla düşen EM parası olarak gerçekleşirken, Güney Afrika Randı ikinci sırada gelmiş oldu.

Yurt içi tarafta kurun seyrinde etkili olabilecek veriler arasında yer alan Cuma günü açıklanacak olan cari denge ve beraberinde TCMB enflasyon beklenti anketi bulunmakta.

Yurt dışında ise Çarşamba günü Fed’in Aralık ayı politika toplantısında ilişkin tutanaklar yayınlanacak.

Dolar/TL kuru, TSİ 13:30’da yüzde 1.60 artıda yaklaşık 5.4720 seviyesinden işlem gördü. Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi günlük kazancını silerek 89,937 puanda açılışa yatay seyretmiş oldu.

Türkiye’nin 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi üç günden bu zaman sürecine kadar ilk kez artış göstererek 14 baz puan arttı ve yüzde 16.68 olarak görüldü.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar