Para piyasası
Neler Oluyor?

Dolar son 4 ayın dibini gördü

Dolar son 4 ayın dibini gördü. dolar fiyatları yaklaşık olarak 4 ayın en düşük seviyesini görürken bunun beraberinde, şu dakikalarda 5.20 TL seviyesinde bulunuyor. Euro fiyatları ise 5.94 TL seviyelerinde…

Dolar kuru, dün Türkiye piyasaları kapandıktan sonra Fed Başkanı Powell’in güvercin açıklamaları sonrası gerilerken, yeni günde de kur üzerindeki iyimser hava sürüyor. Dolar kuru, 5.2052 TL seviyesine kadar gerileme göstererek Ağustos tarihinden beri en düşük seviyeye görürken yapılan incelemede ise; saat 08.42 itibarıyla 5.2095 TL’de hareket ediyor. 5.9259 TL’ye kadar gerileyen Euro kuru ise 5.9433 TL’de bulunmakta.

Doların dünyada en çok işlem görmekte olan 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0.08 değer kaybı ile 96.59 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1.1387 seviyelerinde yer alıyor.

Powell’den faiz artımı olabilir

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, mevcut politika faizi oranlarının nötr seviyelerin biraz altında olduğunu belirterek, bankanın faiz artırımlarına gelecek yıl ara verebileceği sinyalini vermiş oldu.

Powell’ın Fed’in mevcut durumda yüzde 2 ila 2,25 aralığında tutulan politika faiz oranının, nötr seviyelerin biraz altında olduğuna yönelik “güvercin” açıklamaları piyasalarda, bankanın gelecek yıl faiz artırım hızını yavaşlatabileceği veya parasal sıkılaştırmaya ara verebileceği beklentisini yaratmış oldu.

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar