Para piyasası
Neler Oluyor?

Dolar Endeksi Son 1 Ayın Zirvesinde

Dolar Endeksi, ABD tahvil faizlerindeki sıçrama ve zayıf sterlinin etkisiyle beraberinde bir ayın zirvesine yaklaşmış oldu. Dolar, ABD Hazine tahvili faizlerindeki sıçramadan ve Brexit belirsizliğinden olumsuz etkilenen sterlinin zayıf seyrinden sonrasında ise yapılan incelemede destek bularak Çarşamba günkü işlemlerde önemli paralar karşısında bir ayın zirvesine biraz daha yaklaşmış oldu.

ABD parası, uzun vadeli hazine tahvili faizlerinin üç ayın düşüğünden sıçramasıyla desteklenmiş oldu.

Dolar Endeksi (DXY), önceki seansta 97.545 ile 13 Kasım’dan beri en yüksek seviyesine yükselmesinin sonrasında ise Çarşamba günü fazla değişmedi. Gösterge endeks ise TSİ 08:52’de 97.356 puan olarak görüldü.

Tokyo’da Daiwa Securities kıdemli Döviz stratejisti Yukio Ishizuki “Yüksek ABD tahvil faizlerine ek olarak zayıf sterlin dolardaki yükselişi desteklemede kilit önem taşıyor. Brexit görüşmelerinin çıkmaza giriyor gibi görünmesi spekülatif piyasa oyuncuları için sterlinde kısa pozisyon almaya yönelik altın bir fırsat.” diye açıklamada bulundu.

Sterlin, bu haftanın başında Başbakan Theresa May’in Brexit anlaşmasında parlamento oylamasını ertelemesiyle büyük bir darbe aldı. Sterlin, dolar karşısında bu hafta yüzde 1.68 değer kaybetmiş oldu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar