Para piyasası

Dikkat piyasalar karışık seyirde

 

Dikkat piyasalar karışık seyirde

Küresel piyasalar, Cuma günü ABD’de açıklanmış olan enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesinin sonrasında ise karışık bir seyir izlemekte olduğu gözlendi.

 

 

 

ABD’de Cuma günü açıklanmış olan Ocak ayı enflasyonu, yıllık yüzde olarak 1,4 yükselerek beklentileri aşarken, petrol fiyatlarının yüzde 2,6’lık düşüşünün etkisiyle pay piyasalarının baskı altında kaldığı görüldü. Enerji şirketlerinin pay piyasalarındaki düşüşlerin etkisiyle Dow Jones endeksi yüzde olarak 0,13 değer kaybına uğrarken, S&P 500 endeksi yatay bir seyir halinde izledi, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,38 artış gösterdi. Analistler, bu hafta imalat sanayi ve büyüme verilerinin piyasaların yönü tarafında belirleyici olabileceğini, petrol fiyatlarının seyrinin de pay piyasalara etkisinin devam edeceğini öngörülmekte olduğu gözlendi.

 

 

Avrupa tarafında, İngiltere’nin AB liderler zirvesinde yapmış olduğu görüşmeler ve yapılacak referandum sonrasında birlikten çıkma kararı alınması durumunda ekonomiye etkilerine ilişkin yorum ve analizler, piyasaların odak noktasında kalmaya devam etmekte olduğu gözlendi. İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinin Avrupa Birliği üyeliğiyle ilgili referandumun 23 Haziran’da yapılacağını duyurusu yapıldı. Cameron, hükümetin resmi tutumunun AB’de kalınmasından yana olmasına karar verildiğinin açıklaması yapılarak, “Ben İngiltere’nin yeniden biçimlendirilmiş bir AB içinde daha güvenli, daha güçlü ve daha iyi durumda olacağına inanıyorum” ifadelerini kullanmış oldu. Cuma günü Almanya’da DAX endeksi yüzde olarak 0,80, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,36 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,39 gerileme gösterdi.

 

Borsa artıda başladı


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar