Gündem

Davos zirvesi başlıyor

Davos zirvesi başlıyor

Davos zirvesi başlıyor. Sığınmacı krizinden, iklim değişikliğine ve küresel eşitsizliğe pek çok sorununun ele alınmış olacağı Dünya Ekonomi Forumu, bugün başlıyacak.

İsviçre’nin Davos kasabasında bugün başlayacak olan forumda Türkiye’yi Başbakan Ahmet Davutoğlu temsil etmiş olacak. Davutoğlu, forum kapsamında perşembe günü başlığında “Türkiye’nin Küresel Rolü” başlıklı bir konuşma yapmış olacak. Başbakan Davutoğlu’na, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu eşlik etmiş olacak. “Dördüncü Sanayi Devrimi” başlığı altında sığınmacı krizinden, iklim değişikliğine, eşitsizlikten teknoloji ve ekonomiye dair pek çok küresel sorununun ele alınacağı foruma 100’den fazla ülkeden 40’ın üzerinde tahmin beklenirken, devlet ve hükümet başkanı ile bin 500’den fazla iş adamı olmak üzere ortalama 2 bin 500’ün üzerinde kişi katılacak.

Her yıl çeşitli protestolarla başlayan “elitist” olmakla eleştirilen zirvede, bu yıl Avrupa gündemine damga vurmakta olan sığınmacı krizinin ve sığınmacıların yaşadığı zor şartların daha iyi anlaşılabilmesi için bir simülasyon odası hazırlandı. Katılımcıların bu sığınmacı simülasyon odasında çevresel koşulları deneyimleyerek “empati” kurması hedeflenmekte. Dört gün sürecek zirveye ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere Başbakanı David Cameron, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un yanı sıra ABD’li aktörler Leonardo DiCaprio ve Kevin Spacey gibi isimler de katılım sağlayacaklar.

Siyaset ve iş dünyası liderlerinden sonra ise sivil toplum örgütü temsilcileri, kanaat önderleri, bilim adamları ve dini temsilcilerin bir araya geleceği toplantılar sırasında liderlerin, ikili görüşmelerde de bulunması beklentiler arasında yer alıyor.

ÇOK SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Geçen yıllara göre daha sıkı güvenlik önlemlerinin alınmış olduğu Davos’ta bu yıl yaklaşık olarak 5 bin güvenlik görevlisi konuşlandırıldı. Medya mensuplarının araç girişlerine de izin verilmemesi dikkatleri çekmekte.

 

Piyasalarda zayıf seyir

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar