• YARIM ALTIN
  8.393,00
  % -1,32
 • AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • BITCOIN/TL
  2203661,151
  % 0,24
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı’ndan kur açıklaması geldi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı’ndan kur açıklaması geldi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı’ndan kur açıklaması geldi

 

 

 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gedikli yapılan açıklamada ise “TCMB seri faiz indirimleri yapmalı. Faiz indirimlerinde para akışında sıkıntı olmaz kur dalgalanır ancak istikrar kazanır. İhracat stratejisinden dolayı kurun çok da aşağı inmesi doğru değil” diye belirtildi.

 

 
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, kur ve faizle ilgili önemli açıklamalar yaptı ve detaylar haberimizde yer alıyor.
Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) toplantısında konuşmada bulunan Gedikli şunları belirtmiş oldu: “Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun zamandan beri faiz düşmeli diyor bunun temel sebebi küresel ekonominin deflasyona doğru gittiğini görmesi. Cumhurbaşkanının faizlerin düşmesini istemesinin bir nedeni de faiz düşürün demek ülkenize güvenin demektir.”

 
‘SERİ FAİZ İNDİRİMLERİ GEREKLİ’
Gedikli, Merkez Bankası’nın 25 baz puan yerine daha seri faiz indirimleri yapması gerektiğini kaydetmiş oldu.

 
‘KURUN ÇOK DA AŞAĞI İNMESİ DOĞRU DEĞİL’
Gedikli konuşmanın devamında ise, “Sıcak para, borsa bakışıyla yola devam edemeyiz; bu yüzden faizlerin inmesi lazım diyoruz. Faiz indirimlerinde para akışında sıkıntı olmaz kurlar dalgalanır ancak istikrar kazanır. İhracat stratejisinden dolayı kurun çok da aşağı inmesi doğru değil” diye açıklamada bulundu.

 
‘FAİZ İNDİRİMİ YASTIK ALTI YATIRIMI ORTAYA ÇIKARIR’
Gedikli şöyle devam etmiş oldu: “Faizde indirim istemek ülke pasifini artıracak tedbirleri devreye sokun demektir; islami finans bunlardan biridir. Faiz ile tasarruf arasında büyük bir bağ yok, faiz indirimi yastık altındaki yatırımları ortaya çıkarır. Bankaların altın ile ilgili mevcut yaptıkları çok sınırlı,ikincil piyasalarda işlem görebilecek altına dayalı enstrümanlar gerekli.” belirtirken
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 24 Mayıs’ta toplanmış olacak. Banka son iki toplantıda faiz koridorunun üst bandında indirimlere gitmişti.

 
‘MERKEZ BANKASI HEDEFLERLE UYUMLU’
Merkez Bankası’yla ilgili değerlendirme yapan Gedikli, “Merkez Bankası’nın hükümetin koyduğu hedeflere uygun politika uygulaması yeterli; şu an bu var. Geçmişte sorun TCMB ile uyumlu çalışmamaktan kaynaklanmıştı; yasada değişikliğe ihtiyaç görmüyoruz gerekirse bakarız” diye belirtmiş oldu.

 

 
‘DAHA DİNAMİK KADROLAR GEREKLİ’
Daha dinamik kadroların iş başında olması gerektiğini belirten Gedikli, yüzde 4 büyümenin yeterli olmadığını söyledi.

 

 

[poll id=”2″]

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.