• YARIM ALTIN
  8.349,00
  % 0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9438
  % 0,08
 • € EURO
  35,9386
  % 0,02
 • £ POUND
  42,7452
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  4,5241
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3745
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  2218941,157
  % -1,53
 • BIST 100
  11.172,75
  % 0,15

Covid-19 Salgını Hisse Senetlerini Nasıl Etkiledi?

Covid-19 Salgını Hisse Senetlerini Nasıl Etkiledi?

Covid-19 Salgını Hisse Senetlerini Nasıl Etkiledi?

Günümüzde farklı hizmetler amacıyla çok geniş alanda çeşitli şirketler kurulmaktadır. Bu şirketler ortaya koyduğu ürünlerle birlikte geniş kitlelere hizmet vermektedir. Şirketler, yatırıma ihtiyaç duymaktadır. Sahip oldukları yatırım yani sermaye doğrultusunda bir değer üretmek için gerekli mekanizmaları oluştururlar. Bu mekanizmaların doğru şekilde çalıştırılması sonucunda ortaya bir ürün yani değer çıkar. Ardından bu değer insanlara sunularak şirketin kazanç sağlaması ve yoluna sağlam adımlarla devam etmesi sağlanır. Ancak yaşadığımız dönemlerde yaşanan COVID-19 salgını pek çok şirketin çalışma yapısını kötü yönde etkilemektedir. Bu durum, şirketlerin kesintisiz hizmet vermesini kötü yönde etkilemekte ve şirketlerin kazanç sağlayamamasının, dolayısıyla değerlerinin düşmesine sebep olmaktadır. COVID-19 salgınının piyasa üzerindeki etkisine hakim olmak, piyasa içerisinde doğru bir pozisyon alınmasını ve zarara uğramamamızı sağlamaktadır.

Hisse Senetlerinin Değeri Neye Göre Belirlenir?

COVID-19 salgın dönemini karla geçirmek için öncelikle hisse değerlerinin nasıl belirlendiğini doğru şekilde kavramımız gerekmektedir. Günümüzde, hisse senetleri aracılığıyla büyük şirketlere ortak olabilmemiz kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla şirketin başarısı, şirketin hisse değerleri üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Şirketin başarılı olması hisse senedi değerlerini artıracaktır. Ancak içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde şirketlerin hizmetlerinde kesintiler meydana gelmiş ve bu durum büyük zararlara yol açmıştır. Bu durum ve borsayı baştan aşağı değiştirmiştir.

COVID-19 Salgınının Hisse Senetlerine Olan Etkisi Nedir?

Pandemi sürecinin dünya çapında yayılması ile birlikte hemen her sektör hizmetlerine ara vermek zorunda kalmıştır. Bu durumda hizmet ve ürünler tüketicilere ulaştırılamamıştır. Bundan dolayı pek çok şirket zarar etmektedir. Bu zarar, şirketlerin değerinde yüksek bir zarara sonuç vermiştir. Bu durumda şirketlerin hisse senetlerinin değeri özellikle mart – nisan döneminde çok ciddi bir düşüş göstermektedir. Hizmetlerde meydana gelen bu kesinti, hisse senetlerinin değerlerinde ortalamayı aşağı doğru net şekilde keserek düşüş gösterilmesinin önünü açmaktadır. Bu durum, pandemi sürecinin meydana getirdiği zararın bir süre boyunca kolay şekilde toparlanamayacağını bizlere anlatmaktadır. Ortalamaları aşağı doğru kesen hisse senedi değerleri, şimdi ortalamaları yukarı doğru kesmek için ihtiyaç duyduğu gücü toplamaya çalışmaktadır.

Hisse Senedi Trendleri Nasıl Pozitif Olur?

Hisse senedinin son dönemdeki değerlerinin ortalamaları yukarı doğru kesmesi, hisse senedinin pozitif trende girdiğini ve değerinin artmakta olduğunu bizlere göstermektedir. Hisse senedi pozitif trend içerisindeyken ortalamalar hisse senedini destekler ve sürekli artışta olmak yönünde hisse senedini motive etmektedir. Ancak negatif trende giren piyasa satışa geçmiştir ve trendin pozitife dönmesi için yüksek bir potansiyele ihtiyaç vardır. Günümüz pandemi sürecinde çok geniş alandaki sektörler negatif trende girmiştir. Çarkların tekrar dönmeye başlamışsı, bazı şirketlerin hisse değerlerini pozitif trende sokarken, bazı hisse senetleri ise hala pozitif trent için gerekli gücü bulamamıştır. Bu durum tamamen şirketin potansiyeline ve vermiş olduğu hizmete bağlı olarak değişen bir durumdur. Bu dönemde daha köklü kurumlar ve ortalamaları pozitif yönde olan hisse senedi değerleri dikkate alınmalıdır.

COVID-19 Salgınından Olumsuz Etkilenmeyen Şirketler Bulunmakta mıdır?

COVID-19 salgını pek çok şirketi olumsuz yönde etkilemiş ve zarara uğratmıştır. Ancak bu salgın döneminde çok ufak bir kısım için kar devam etmiştir. Bu kısmı genellikle market şirketleri ve bilişim sektörleri oluşturmaktadır. Pandemi süreci içerisinde market hizmetleri ve bilişim sektörünün bazı hizmetleri müşterilerle buluşmaya devam etmiştir. Ancak bu büyük avantajı dahi sektör içerisindeki tüm şirketlerin pozitif trendte kalmasına sebep olmamıştır. Bu sektörler içerisinde sadece bazı seçkin şirketler pozitif trendlerine ve kâr yapmaya devam edebilmiştir. Bu dönemde müşteriler, hizmet veren şirketler arasında seçimlerini özenle gerçekleştirmiş ve sadece kaliteli hizmet veren şirketleri seçerek onların kâr yapabilmesinin önünü açmıştır.

COVID-19’un Piyasa Üzerindeki Etkisi Ne Zaman Son Bulur?

COVID-19’un piyasa üzerindeki etkisi, sektörlerin çalışmasının sekteye uğraması ve insanlar arasındaki mesafenin geniş tutulması zorunluluğundan kaynaklanmaktadır. Bu zorunluluklar ve dezavantajlar ortadan kalktığı sırada piyasada kendini yavaş yavaş toplayabilecek bir potansiyel bulacaktır. Bu çöküş, piyasada ciddi bir yükselme potansiyeli meydana getirmektedir. İnsanlar artık rahat rahat çalışabildiklerinde, harcayabildiklerinde ve sosyal mesafe zorunluluğu ortadan kalktığında piyasalar yüksek bir güçle birlikte yukarı doğru ilerleyebilir ve kaldıkları yerden yoluna devam edebilme imkanlara sahip olabilmektedirler. Ancak unutulmamalıdır ki, insanların bu dönemde daha çok ihtiyaç duyduğu hizmetleri sunan şirketler daha yüksek bir kâr ve toparlanma gücü potansiyeline sahip olacaklardır.

Bu Dönemde Alınabilecek En Mantıklı Pozisyon Nedir?

Bu dönemde, sadece günümüz insanının temel ihtiyaçlarına hitap eden hizmetleri sunan şirketler kâr içerisinde bulunabilmekte ve maddi olarak kendini geliştirmeye devam edebilmektedir. Bu şirketlerin analizini doğru şekilde yapmak ve bu şirketler üzerinde pozisyon almak üzerine düşünmeliyiz. Ancak bu şirketlerin sayısı hiç olmadığı kadar azalmıştır. Bundan dolayı risk daha da büyümüştür. Ancak pozisyon alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu dönemde pozisyon almadan beklemek de başarılı seçimler arasına girebilecek bir seçenektir.

Hisse senetleri çizmiş olduğu grafiklerle birlikte bizlere durumlarını anlatmaktadırlar. Ortalamaları pozitif yönde ilerleyen şirketlerin hisseleri bu dönemde insanların temel ihtiyaçlarını karşılayan şirketlerdir. Bu hisseler üzerinde pozisyon almak en mantıklı seçenek olarak görünmektedir. Tarih boyunca pek çok salgın ve kriz dönemi gerçekleşmiştir. Bu dönemler ekonomiyi çok kötü yönde etkilemiş ve şirketlerin değerleri dip seviyeleri görmüştür. Ancak tüm bu ortamlar yatırımcılar için ciddi bir fırsat oluşturmuş ve şirketler üzerinde çok uygun fiyatlara kaliteli pozisyonlar alınabilmesinin önünü açmıştır. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de bu kriz başarılı şekilde atlatılacaktır. Doğru şekilde analiz yapılması ve kaliteli pozisyonlar alınması, büyük yarar sağlayabilecek potansiyele sahiptir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.