Ekonomi HaberleriGündem

Çipras yine rahat tavırlarıyla Avrupa’yı suçladı

Çipras yine rahat tavırlarıyla Avrupa’yı suçladı

Çipras yine rahat tavırlarıyla Avrupa’yı suçladı. Komşu ülkede Alexis Tsipras‘ın kredi sağlayıcıların seçenekleri kabul edebileceğini ifade eden bir mektup göndermesinin sonrasında ekonomik krizde gündem tekrar hareketlendi. Konu ile ilgili Euro Bölgesi Maliye Bakanları’nın telekonferans yoluyla iletişime geçtiği Eurogrup toplantısında Yunanistan ile ilgili bir sonuç oluşmadığı belirtildi. Dijsselbloem “Tsipras‘ın olumsuz mesajının sonrasında ilerleme olanağının çok küçük olduğunu” ifade etti. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, devletin halk oylama kararının sonrasında bankaların kapanmasıyla birlikte Yunanistan’da oluşan zor durumdan Avrupalıların sorumlu olduğunu iddia etmesi tüm dünyada şaşkınlık yarattı.

Çipras Avrupa

Konu ile ilgili olarak Avrupa Merkez Bankası, Yunan bankalarına sunulan acil yardım fonunu (ELA) sabit bırakıldı.  Böyle bir durumdaki anlaşmazlığın temel sebebinin ise borcun sürdürülebilirliği olduğunu ifade eden Varoufakis, belirli banka mevduatlarıyla ilgili olarak gerekli görüldüğünde ELA’nın kontrol edilebileceği belirtilmişti. Bu Toplantıda düzenlenen görüşmeler neticesinde Yunanistan ile ilgili görülecek kararın referandum ardına bırakılması belirlendi. Ayrıca toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularının büyük kısmını yanıtsız bırakan Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis banka mevduatlarına yönelik soru üzerine mevduatlara yönelik “saç tıraşı” diye belirtilen kesintilerin olmayacağını ifade etti.

Avrupa Birliği kredi sağlayıcıları ile anlaşmanın gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği  şeklindeki soruya cevapsız bırakan Bakan Varoufakis, aradaki problemlerin temel sebebinin borcun sürdürülebilirliği olduğunu ifade etti. Bu arada toplantıya geçilmeden önce Bakanlığın Sindagma Meydanı’na dönük cephesine bakanlık çalışanlarınca üzerinde “Şantaj ve kemer sıkma önlemlerine hayır” yazılı pankart asıldı. Euro Grubu Başkanı Dijsselbloem: “Referandumu bekleyeceğiz ve sonucunu dikkate alacağız” Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, referanduma kadar Yunanistan’la müzakere etmeyeceklerini belirterek, “Referandumu bekleyeceğiz ve sonucunu dikkate alacağız” dediği belirtildi.

Ayrıca Euro Grubu Başkanı Dijsselbloem, “Euro Grubu’nun Atina’nın önerilerini tartışacağını ancak Tsipras’ın konuşması sonrası ilerleme şansının çok az olduğunu” belirtti. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın kreditörlerin koşullarını şartlı olarak kabul ettikleri yönündeki mektubu nedeniyle telekonferans toplantısı yapan euro Bölgesi maliye Bakanları Atina’nın bu hamlesini “not etmekle” kaldı.

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, telekonferans toplantısının ardından söylediği ifadede, “Mevcut siyasi durum, önceki seçeneklerin (Yunanistan tarafından) kabul edilmemiş olması, pazar günü düzenlenecek olan referandum ve Yunan hükümetinin halka ‘Hayır’ kararını tavsiye etmesi durumunda bu aşamada yeni müzakereler için bir temel görmüyoruz” dediği öğrenildi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar