Gündem

Çipli Kimlikler İçin Başvurular başlayacak

Çipli Kimlikler İçin Başvurular başlayacak. Çipli kimlik kartları için başvurular bunun beraberinde Ocak 2017 itibarıyla tüm illerde alınmaya başlanılmış olacak. Yeni kimlik kartlarının 3 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılması planlar içerisinde yer alıyor.

 
Çipli Kimlikler İçin Başvurular başlayacak
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre yer alan haberde ise, çipli kimlik kartları için pilot olarak belirlenen 10 ilden Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum ve Erzincan’da ekim ayı itibarıyla başvurular alınmaya başlamış oldu.

Diğer pilot illerden Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova’da ise bu ay sonuna kadar kartların dağıtımına başlanılmış olacak.

Kimlik kartları, uluslararası standartlara uygun, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan tanımayan, geleneksel ve elektronik ortamda güvenli kimlik doğrulama amacıyla kullanılabilecek, biyometrik unsurlar da içerecek şekilde tasarlandı.

 
‘Tek kart-tek şifre’ dönemi geliyor

Çipli Kimlikler İçin Başvurular başlayacak


Çipli kimlik kartları sayesinde farklı belge, kartları taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek, kimlik numarası uygulamasında olduğu gibi “tek kart-tek şifre” dönemine geçilecek.

Uygulamayla sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecek.

E-devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartıyla erişim sağlanabilecek.

Kimlik kartı, vize muafiyeti olan ülkelere gidişlerde pasaport yerine seyahat belgesi olarak kullanılabilinmiş olacak artık.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar