Gündem

Cari denge de ağustosta 1,24 milyar dolar açık oluştu

Cari denge de ağustosta 1,24 milyar dolar açık oluştu

Cari denge de ağustosta 1,24 milyar dolar açık oluştu. Merkez Bankası (TCMB) verileri ve analizlerine göre, Cari işlemler dengesi ağustosta 1,24 milyar dolar açık vermiş oldu. İlk 8 ayda açık 27,23 milyar dolar olarak görüldü.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan incelemede, Ağustos 2017 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri ve analizleri açıklandı.
Buna göre yer alan haberde ise, cari işlemler açığı ağustosta bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 171 milyon dolar azalarak 1 milyar 237 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmiş oldu.
Cari işlemler dengesi Ocak-Ağustos döneminde ise 27,23 milyar dolar açık görüldü.12 aylık cari işlemler açığı ise bunun beraberinde ise 36 milyar 972 milyon dolar olarak görülmüş olundu.

cari denge ağustos
cari denge ağustos

Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 689 milyon dolar yükselerek ise 4 milyar 279 milyon dolara ulaşmasına rağmen, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 637 milyon dolar artış göstererek 3 milyar 511 milyon dolar giriş kaydetmesi etkili olmuş oldu.
Hizmetler dengesi altında yer alan seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 658 milyon dolar yükseliş göstererek 2 milyar 997 milyon dolara yükseldi.
Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler ise bunun beraberinde, ağustosta bir önceki yılın aynı ayına göre 505 milyon dolar azalarak 657 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.
Portföy yatırımları rakamları ise 2 milyar 237 milyon dolar net giriş kaydederken, alt kalemler incelendiğinde yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 520 milyon dolarlık ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında yer alan 1 milyar 16 milyon dolarlık net alım yaptığı görülmüş olundu.
Cari işlemler açığı temmuz ayında 5 milyar 121 milyon dolar, 12 aylık cari işlemler açığı ise 37 milyar 112 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmişti.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar