• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  301978,130
  % -1,95
 • BIST 100
  %

Çapraz Kur Nasıl Hesaplanır?

Çapraz Kur Nasıl Hesaplanır?

Çapraz Kur Nasıl Hesaplama

Çapraz Kur Nasıl Hesaplanır? Ekonomi terimleri, özellikle yatırımcılar, borsacılar, döviz alım-satımı yapanlar ve benzeri işlerle uğraşan kişiler için artık gündelik hayatta kullanılan terimlerdir. Bu tür alanlara yeni girmiş olan veya hiç girmemiş olan kişiler ise bazı terimlere yabancı kalmaktadır. Çapraz kur terimi de, bu terimlerden biridir ve bu terimle ilgili olarak “Çapraz kur nedir?”, “Çapraz kur nasıl hesaplanır?” gibi soruların sıkça sorulduğu görülmektedir.

Çapraz kur nasıl hesaplanır?” sorusu, en çok soruların başında yer alırken, bu hesaplama işlemi nedeniyle döviz yatırımlarında, alım-satım işlemlerinde ve dolar ya da euro gibi para birimlerinin kesiştiği noktalarda çapraz kurun hesaplanması oldukça önemlidir. Çapraz kurun hesaplaması hakkında bilgi sahibi olmadan önce, mutlaka “Çapraz kur nedir?” sorusunun cevabını öğrenmek gerekmektedir.

Çapraz Kur Nedir?

Çapraz kur terimi, iki ülkenin para birimlerinin, başka bir para birimi karşısındaki değerini anlatan en önemli detaylardan biridir. Dünya üzerinde bir ülkenin para birimi, genel olarak dolara endeksli olarak hesaplanmaktadır. Çapraz kur hesaplamalarında ise iki farklı para biriminin, dolar üzerinden değerinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Çapraz kuru hesaplama işleminin, genel olarak ticari işlerde kullanıldığı görülse de, başka hesaplamalarda da kullanıldığını görebilmek mümkündür. Peki, çapraz kur nasıl hesaplanır? Hesaplanması sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Çapraz kurun ne gibi önemi bulunmaktadır?

Çapraz Kur Hesabı Nasıl Yapılır?

Çarpaz kur konusunun en sık rastlanan ancak aynı sonuca çıkan iki sorusu bulunmaktadır. Bu sorular; “Çapraz kur nasıl hesaplanır?” veya “Çapraz kur hesabı nasıl yapılır?” sorularıdır.

Çapraz kurun hesaplanması konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle doların, Euro karşısındaki değeri ele alınmalıdır. Öte yandan ise dolar ile diğer para birimi arasındaki değer göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu bilgiler ışığında ise çapraz kur hesaplaması şu şekilde gerçekleşir:

Öncelikle 1 Euro’nun kaç dolar olduğu sonucu bir kenara yazılmalıdır. Sonrasında ise diğer para biriminin dolar karşısındaki değerini bir kenara yazılmalıdır. Tıpkı içler, dışlar çarpımı yapar gibi Euro’nun diğer para birimi karşısındaki değerini bulabilmemiz mümkündür. Euro’nun diğer para birimi karsısındaki değer ile Dolar’ın diğer para birimi karşısındaki değerlerin çarpımı, bizlere çapraz kur oranını verecektir. 

Bu şekilde yapılan hesaplama sonucunda çapraz kurun ne kadar olduğu ortaya çıkmakla birlikte, diğer para biriminin ise global açıdan ne kadar değerli olduğu sonucuna da varılmaktadır.

Çapraz Kur Arbitraj

Çapraz kur arbitraj genel olarak, çapraz kurlarda meydana gelen değişimlerden ötürü ortaya çıkmış olan bir terimdir. Çapraz kur arbitraj işlemi aslında kar elde etmek için yapılan bir işlemdir. Bu işlemi ise genel olarak döviz yatırımcıları kullanmaktadır. Yazının başında olduğu gibi “Çapraz kur nasıl hesaplanır?” mantığından yola çıkılmakta ve sonrasında arbitraj işlemi gerçekleşmektedir.

Kısacası yatırımcı, kurlar arasındaki anlık değişimleri göz önünde bulundurmaktadır. Bu sayede kurlar arasındaki değişiklikten ötürü, kendine bir kar sağlamayı amaçlamaktadır. Kurlar arası anlık değişimlerden yararlanan yatırımcı, bir para birimini alarak, farklı bir para birimine dönüştürmektedir. Bu sayede üç farklı para birminin bu işlemde kullanılması söylenebilmektedir. Yapılan bu anlık para birimin dönüştürmeleri ve kur farklarından dolayı, bu işlemlerden belirli zamanlarda yatırımcılar kar etmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.