Gündem

Çalışan anne ve babaya izin geliyor

Çalışan anne ve babaya izin geliyor. Eşi çalışan kadın veya erkek işçi ile memur, birinci doğumda 60 gün, ikincide 120 gün, sonrakilerde 180 gün “yarı zamanlı” çalışabilecek. Bu hak çocuk ilkokula başlayana kadar herhangi bir zamanda kullanılabilecek artık.

 

 

Çocuğu ilkokul 1. sınıfa başlayıncaya kadar yarım gün çalışma hakkının uygulama esasları belirleniyor ve yasaya sunulacak.

 

 

Yer alan haberde ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu yılın başında TBMM’de kabul edilen yasal düzenlemeyle ilgili olarak ise yönetmelik taslağı hazırlamış oldu.

Taslağa göre yer alan detaylarda ise kadın işçi, doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık analık izninin bitiminde, önce 6 aya kadar ücretsiz izin kullanabileceği bilgisi yer aldı. Bu sürenin sonrasında ise kadın veya erkek işçi isterlerse birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda 180 gün süreyle haftalık çalışma zamanının yarısı kadar kısmı süreli çalışma talebinde bulunabileceği bilgisi yer aldı.

 

[poll id=”3″]

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar