Para piyasası

Borsa İstanbul a ortak

Borsa İstanbul’a ortak

 

Borsa İstanbul a ortak Borsa İstanbul’un Avrupa Kalkınma Bankası (EBRD) olan  ve Timothy Geithner’ın başında bulunduğu  dünyanın önde gelen özel sermaye şirketlerinden Wargbur Pincus ile ortaklık için görüşmelere başlandığı aktarıldı.

Borsa İstanbul (BİST), ABD’li borsa devi NASDAQ’tan sonra şimdi de Avrupa Kalkınma Bankası (EBRD) ile ortaklık görüşmeleri yürütüyor. İki taraf arasındaki müzakerelerde sona yaklaşıldığı, EBRD’nin yine de Nasdaq gibi yüzde 5 hisse almasının planlandığı bilgileri aktarıldı . Konuya yakın kaynaklara göre EBRD ile anlaşmaya çok yakın olan Borsa İstanbul ayrıca, ABD eski Hazine Bakanı Timothy Geithner’ın bakanlığı bıraktıktan sonra başına geçtiği ABD’nin önde gelen özel sermaye şirketlerinden Wargburg Pincus ile de masada.

Timothy Geithner’ın bizzat kendisinin geçen temmuz ayında, İstanbul’a gelerek Borsa İstanbul yönetimiyle görüştüğü ve hatta konuyla ilgili Ali Babacan ile de bir araya geldiği belirtildi. Edinilen bilgiye göre, diplomatik temaslar nedeniyle zaten tanışan Babacan ve Geithner Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) The Marmara otelinde 8 Temmuz’da yapılan ilk genel kurul toplantısının sonrasında görüştü. Borsa Başkanı İbrahim Turhan’ın da katıldığı görüşmede, Borsa İstanbul ile Wargburg Pincus arasında gerçekleşebilecek olası bir hisse satışı konusu da görüşülmüş durumda.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar