Gündem

Bitstamp Avrupa’nın İlk Lisanslı Borsası

Bitstamp Avrupa’nın İlk Lisanslı Borsası

 

Slovenya merkezli Bitcoin borsası olarak bilinen Bitstamp, 1 Temmuz itibariyle Avrupa Birliği genelinde 28 ülkede faaliyet gösterecek lisanslı bir ödeme kurumu olacak. Bu gelişmeyle beraberinde ise Bitstamp Avrupa’nın ilk lisanslı Bitcoin borsası unvanını alarak önemli bir gelişmeye imza atmış oldu.

 

Lisans başvuru süresince yer alan haberde ise Lüksemburg Mali Sektör Denetleme Komisyonu, yaklaşık iki yıl süren titiz bir calışma yaptı. Eş zamanlı olarak dünya çapında faaliyet gösteren denetim ve danışmanlık hizmetleri firması Ernst & Young, Bitstamp’in güvenlik değerlendirmesini ve denetimini yapmış oldu.

Tüm bu değerlendirmelerin sonrasında ise, Avrupa Birliği’ne dahil olan her ülkede geçerli olacak olan lisans, Lüksemburg’un Maliye Bakanı Pierre Gramegna tarafından resmi olarak imzalanarak verilmiş olundu.

Pierre Gramegna’nin yaptıgı açıklamada şu ifadelere yer verilmiş olundu. Açıklamalar ise şöyle;

”Bu gelişmenin Avrupa’da dijital para için dönüşüm noktası olduğuna inanıyorum. Bitstamp Lüksemburg’un Fintech ekosistemi için hoş bir yeniliktir.”

Lisans duyurusunun yani sıra, Bitstamp Avrupa Birliği kullanıcıları için BTC/Euro indeksini de başlatmış oldu. Bunun sonucunda kullanıcıların Bitcoin ile Euro alışverişi mümkün olacak. Bitcoin/Euro ticareti Kraken ve Coinbase tarafından sağlanacağı bilgisi yer aldı.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar