Gündem

Bin Euro’ya Askerlik Komisyondan Geçti

Bin Euro’ya Askerlik Komisyondan Geçti

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, Askerlik Kanunu ile ilgili Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı kabul ettikleri açıklandı. Tasarıya göre yer alan bilgilerde, yurt dışında oturma veya çalışma izniyle en az olarak 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları, 6 bin Euro yerine bin Euro ödeyerek askerlik yapmış sayılmış olacak. Bu kişiler, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar durumlarını gösteren belgelerle birlikte konsolosluk aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak ve bin Euro’yu defaten ödemede bulunacaklar.

Söz konusu düzenlemenin ve yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da bin Euro ödeme sağlamış olacaklar. Fazladan yapılan ödemeler iade edilmeyecek bilgisi verildi.

ALBAYLARA EK EMEKLİLİK İKRAMİYESİ

Tasarı ve kanun maddeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nun kadrosuzluktan emeklilik hükümlerine tabi olan, 30 Ağustos 2016 tarihi itibarından sonra subaylıktaki 28, 29 ve 30. hizmet yıllarını dolduran personelden, 29 Şubat 2016 tarihi itibarıyla emekliye ayrılma talebinde bulunanlara verilmesi planlanan ek emeklilik ikramiyesi miktarını belirtilmekte.

Buna göre açıklamalarda ise, 29 Şubat 2016 tarihine kadar emekliye ayrılma talebinde bulunmakta olan albaylardan, 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla subaylıkta 30. hizmet süresini tamamlayanlara emekliliğe esas aylık miktarının 5,5 katı 19 bin TL, 29. yılını tamamlayanlara ise bunun yanında 11 katı 38 bin Tl, 28. yılını tamamlayanlara 16 katı 57 bin lira ek emekli ikramiyesi ödenecek.. Emekli ikramiyesi ödenen bu kişiler, 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla kadrosuzluktan emekliye sevk edilmiş olacaklar.

Avrupa borsalarında 16 yılın en kötü başlangıcı

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar