Gündem

Benzinli araçlar yasaklanıyor

Norveç, 2025 itibarıyla benzin ile çalışan otomobil satışını yasaklama kararı aldı.

 

 

Norveç, dünyanın en ekolojik ülkesi olma yolunda oldukça önemli bir kararı hayata geçirmeye hazırlık aşamasında. Ülkede 2025’te fosil yatıkla çalışan tüm otomobillerin yasaklanması planları arasında yer alıyor.
Siyasi partilerin, 2025’ten itibaren benzinle çalışan otomobillerin yasaklanması yönündeki kanun tasarısı konusunda büyük oranda uzlaştıkları belirtilmiş olundu. Buna göre yer alan haberde ise 2025’te Norveç’teki tüm araçlar yeşil enerjiyle çalışacak. Benzin ve dizelle çalışan otomobillerin yollara çıkmasına izin verilmeyecek.
Dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından biri olan Norveç’un bu kararı alması dikkat çekmekte olduğu gözlendi. Ülkede halen otomobillerin yüzde 24’ü elektrikle çalışıyor. Norveç ayrıca, yenilebilir enerjiyi en fazla kullanan ülkeler arasında.
Elektrik üretiminin yüzde 99’u hidroelektrik santrallerinden karşılanmakta. Rüzgar enerjisi kapasitesinin de 2020’de üç katına çıkarılması hedefleniyor.
Ayırca, 2019’da da tüm özel araçların başkent Oslo’ya girişinin engellenmesi gündemde. Böylece kentin havasının daha temiz tutulması planları arasında yer almakta.

 

[poll id=”2″]

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar