Gündem
Neler Oluyor?

Bedelli askerlik kaç TL olacak? Bedelli ne zaman çıkacak?

Bedelli askerlik kaç TL olacak? Bedelli ne zaman çıkacak?

Bedelli askerlik kaç TL olacak? Bedelli ne zaman çıkacak? Bedelli askerlik ile ilgili olarak yaş ve ücret rakamları açıkalandı! Bedelli askerlikte yaşın 27, ücretin ise 20 bin TL olacağı belirtildi. Ak Partili yöneticiler, muhalefetle görüşmede bedellinin sonbaharda çıkacağının bildirdi. OHAL düzenlemesinde bedellinin olmadığı ve Ekim’de yasal düzenleme yapılacağı öğrenildi. Bu da Ekim 1991 ve öncesi doğumluların bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilecekleri anlamına geliyor.

Kulislerde konuşulan son bilgilere göre bedelli askerlik yaşı ve ücreti belli oldu. Bu bilgiler dahilinde 26 yaş ve 20 bin lira kriter olarak belirlendi. Ancak çalışmaların sürdüğü ve bu rakamların değişebileceği öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuyla ilgili Ekim ayını işaret ederek, “Bir kararname ile kökten halledilebilir” mesajı vermişti.

BEDELLİ ASKERLİK NE ZAMAN ÇIKACAK?

 

Öte yandan Star gazetesinin bu iddiasına AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan cevap verdi. Yaptığı açıklamada bedelli askerlik sorusuna “Ekim gibi gündeme gelecek, hiçbir düzenleme yok şu anda” şeklinde cevap geldi.

“YAŞ 25 BEDEL 15” İDDİASI

Diğer yandan bedelli askerlik 25 yaş ve üzerine getirilirse kapsama askerlik çağındaki yaklaşık 6 milyon kişiden yüzde 93’ü giriyor. Bunlardan 400 bininin yasadan yararlanması ve ücretin 15 bin lira olması halinde de, toplam 6 milyar lira gelir elde edilmesi hedefleniyor. 26 yaş ve üzeri sınırda da, kapsama yüzde 72 giriyor. 30 yaş sınırında ise oran yüzde 22’ye düşmekte.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar