Gündem

Basında bugün

ANKARA, 24 Mayıs (Finanspara)

(Finanspara aşağıdaki haber/haber başlıklarının doğruluğu ve geçerliliğiyle ilgili sorumluluk taşımamaktadır)

 
MİLLİYET
— İnsanlık için ilk zirve. 60’ı devlet başkanı 164 ülke temsilcisi İstanbul’da “insanlığın acil sorunları”nı görüşüyor. Yardıma her yıl 1 milyar dolar bağış toplanacak.
— AK Parti kongresiyle başlayan yeni dönemde “partili cumhurbaşkanlığı” için gereken anayasa değişikliği önerisi 101. ve 103. maddelerin yeniden düzenlenmesini içeriyor.
— İpek Yolu’nu üç koridor üzerinden canlandırmak isteyen Çin, Türkiye’nin de dahil olduğu Orta Koridor’a 8 trilyon dolar yatırım yapacak. TBMM’de İpek Yolu’nun önünü açacak iki dev adım atıldı.
— Pakistan Borsası Başkanı Nadeem Naqvi, borsanın yüzde 40’ının satışı için çeşitli ülke borsalarıyla iletişime geçildiğini ve Borsa İstanbul’un ön niyet belirttiğini söyledi.
— Alman ilaç devi Bayer, Amerikan tohum üreticisi Monsanto’yu almak için 62 milyar dolar teklif verdi.
HÜRRİYET
— Kobani’de YPG’nin de içinde olduğu Suriye Demokratik Güçleri ile görüşen ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel, sürpriz bir şekilde Ankara’ya geldi. Görüşmelerde Rakka’ya yönelik IŞİD operasyonu gündemdeydi.
— AK Parti Genel Başkanı seçilen Binali Yıldırım, hızlı bir başlangıç yaparak bugün sabah kabineyi açıklayacak. Öğleden sonra da hükümet programının TBMM’de okunması planlanıyor.
— Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut, AB çifte standartlara devam ederse Türkiye’nin Gümrük Birliği dahil AB ile her türlü anlaşmayı askıya alabileceğini söyledi.
— Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz Türkiye’nin Avrupa değerlerinden “nefes kesen hızla” uzaklaştığını belirterek, “Merkel ve AB yönetimleri, Erdoğan’a politikalarının AB üyelik sürecini imkansız hale getirdiğini çok net ifade etmeli” dedi.
SABAH
— İhracatın desteklenmesi için yeni bir paket hazırlandı. Uzakdoğu ve ABD’ye yapılan ihracatın artırılması için navlun teşviki gündemde. KDV iadeleri de hızlanacak.
— 100 Ülkede merakla takip edilen Formula E Türkiye’ye geliyor. FIA CEO’su Alejandro Agag, “Aklımda İstanbul’da bir rota var. Boğaz’ı düşünüyoruz” dedi.
— Milli Piyango İdaresi, şans oyunlarının çekilişlerini canlı olarak yayımlamak için web televizyonu kuracak. Çekilişlerin dijital arşivi de oluşturulacak.
— CHP’nin Antalya kampında muhalifler parti yönetimini eleştirdi. Muharrem İnce genel başkan adaylığı için imza toplamaya başladı.
— DAEŞ (IŞİD) militanları dün “rejimin kalesi” olarak anılan Lazkiye’de yedi bomba patlattı. Ceble ve Tartus’ta otobüs duraklarını ve hastaneyi hedef alan intihar bombacıları 145 kişinin ölümüne sebep oldu.
HABERTÜRK
— Cumhurbaşkanı Erdoğan İnsani Yardım Zirvesi’nin ev sahibi olarak mesaj verdi: “Kapılarınızı mültecilere açın. BM Güvenlik Konseyi’nde reform şart. Dünya beş’ten büyüktür.”
— Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, kendisini patlatan IŞİD’li canlı bomba Yunus Durmaz’ın operasyon yapılmasa AK Parti’nin Ankara’da yapılan kongresinde canlı bomba eylemi yapmayı planladığını söyledi.
— Türkiye’de üç milyonu aşkın Suriyeli’nin son üç yılda ülkelerine transfer ettiği paranın toplamı 675 milyon dolara yakın. Dünya Bankası verilerine göre, bu rakam 2013’e kadar 10 ila 20 milyon dolarken, son üç yılda 10 kattan fazla artış yaşandı.
— Merkez Bankası çalışmasına göre kamu yatırımlarının erken teslimi refah artırıyor. Yapılan hesaplamaya göre, teslim süresini dokuz yıldan dört yıla çekmek toplumun tüketim talebinde yüzde 0.69’luk artış yaratıyor.
— Hayat dışı sigorta şirketlerinin (trafik sigortaları) yükümlülüğünü tümüyle karşılayamama riski olduğunu kaydeden Fitch, küçük şirketlerin yetersiz rezervlerinin ödeme gücü üzerinde baskı yaratabileceğini ve bun da satın alma ve birleşmelere neden olacağına dikkat çekti
DÜNYA
— SGK Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü, 2002’de yüzde 52 olan kayıtdışı istihdamın bugün yüzde 32’ye gerilediğini söyledi.
— Türk sanayisinin öncü ismi Kale Grubu kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur İstanbul’da hayatını kaybetti.
— Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel 2020 yılında ödemelerin yarısının dijital kanallardan yapılacağını söyledi.
— San Francisco FED Başkanı John Williams, ABD ekonomisinin 2017’de 2016’ya benzer bir büyüme göstermesini ve işsizlik oranının daha da düşmesini beklediğini ifade ederken, FED’in bu yıl 2-3, gelecek yıl 3-4 faiz artırımı yapmasını beklemenin doğru olabileceğini söyledi.
— Fransız petrol devi Total’in üç rafinerisinde üretim gösteriler sebebiyle durdu. Total işçilerinin iş kanunu tasarısına tepki gösterdikleri gösterilerinin ardından yüzlerce benzin istasyonunda petrol arzında kıtlık yaşandığı belirtiliyor.
CUMHURİYET
— Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, “Türkiye’nin insan hakları sicilinin İnsani Zirve ve AB anlaşmasıyla örtbas edilmesine izin vermeyiz” dedi.
— AKP’nin kongresi sonrası uluslararası kuruluşlar, erken seçim olasılığı ve belirsizlik nedeniyle sermaye piyasalarının risk altında olduğunu söyledi.
— Moskova yönetiminin son altı ay içinde Türkiye’ye paket tur satan 400 Rus şirketi hakkında adli ve idari dava açtığı açıklandı.
— Doluluk oranları düşen THY’nin THYAO.IS hisseleri 2015’in başından bu yana geriliyor. Şirket hisseleri yıl başından bu yana yüzde 18 düştü.
— Alman Bild gazetesi Türkiye vatandaşlarına vize muafiyetinin önceden planlandığı gibi 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesinin artık olası bulunmadığını ve ancak 2017’den itibaren mümkün olabileceğini yazdı.

 

[poll id=”2″]

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar