Gündem

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Döviz hareketliliğinin arkasında, Fed var” dedi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Döviz hareketliliğinin arkasında, Fed var” dedi.

 

 

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Komite ve Meclis üyeleriyle ETO Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmasında, son birkaç yılın Türkiye için kolay geçmediğini hatırlatarak, Türkiye’nin iç ve dış baskılara maruz kaldığını anlattı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Döviz hareketliliğinin arkasında Fed’in faiz artırma beklentisi var. Cuma günü ABD’den gelen veriler ve Fed başkanının yaptığı açıklamalar nedeniyle büyük olasılıkla bir faiz artışı fiyatlanmaya başlandı. Faiz artışının fiyatlanmış olmasını, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için olumlu görmüyorum. Çünkü dış finansmana ihtiyacı olan ülkeler için fon akışını etkileyecek bir faktördür. Bu da doları uluslar arası piyasalarda güçlendiren bir faktördür “ dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Döviz hareketliliğinin arkasında, Fed var” dedi

Sözlerine şöyle devam etti “ Ekonomi biraz yavaşladı. Fakat büyüme hafifte olsa devam ediyor. Türkiye’nin yaşadığı bu şokları başka bir ülke yaşasaydı, o ülke ekonomik anlamda çökerdi. Fakat gördüğünüz gibi ülkemiz hala ayakta. Bu ortamı atlatmak için hükümetçe ne gerekiyorsa onu zaten yapıyoruz. Eğer 16 Nisan’da referandumdan “ Evet “ Çıkarsa ülkenin önü açılır. Reformlarda hızlanırsa TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yavaşlar. Siyasi belirsizlik azaldığı zaman, reform potansiyeli beklentileri arttığı zaman kesinlikle ekonomiye olumlu yansır. İşsizlik ekonomiye, turizme ve ihracata çok olumsuz yansıyor. Bu olumsuzluk referandum sonucunda olumluya dönecektir. Sanırım işler referandumdan sonra açılacaktır.

Güçlü bir evet çıktıktan sonra yatırımcı önünü görecek ve bu ertelenmiş yatırımlar devreye girecektir. Bu yatırımı, istihdamı artırır. Zaten sihirli denklem bu, o nedenle işsizlik tekrar iner. Ama tersi olursa, belirsizlik devam eder, reform noktasında fırsat bulunamazsa, bu yatırım ve ihracat teşviklerine rağmen bekle gör durumu sürerse mevcut durum devam eder ve işsizlik böyle kalabilir. 2017 nisan ayından itibaren (Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin kabul edilmesiyle) öngörülebilirlik artacağı için, bir belirsizlik ortadan kalkacağı için güçlü bir şekilde bu destek ve teşvikler devreye girecek ve ekonomiyi canlandıracak. Bu beraberinde ilave istihdam getirecek ve işsizliği bir miktar aşağıya getirecek. Bunu reformlarla destekleyeceğiz.

Reform seferberliğini geçen sene başlattık. Şimdi anayasa değişikliği en büyük reform, arkasından da geriye kalan diğer reformlar bu beklentiyi olumlu etkileyecek. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin devreye girmesiyle belirsizliğin azalması dışarıdan Türkiye algısını da yavaş yavaş iyileştirir. Kötümser olmayalım. Bu şoklara karşı dirençliysek normalleşmeyle birlikte, kötünün geride kalmasıyla birlikte Türkiye hızlanacak. Başlattığımız yatırım, istihdam, ihracat seferberlikleri kağıt üzerinde, ismen değil arkasında ciddi kaynağın, ciddi tedbirlerin, ciddi programların paketlerin olduğu seferberliklerden bahsediyorum. Bunlar çalışacak ve sonuç verecek. O anlamda da bir canlanma olacak.

Avrupa Merkez Bankası dün bile “ Henüz sıkılaştırma için çok erken ben parasal genişlemeye devam edeceğim, faizleri sıfır düzeyinde tutmaya devam edeceğim” Dedi. Bu iyi haber. Şimdi en önemli pazarımız Avrupa ve orada bir canlanma var. ABD’de ise canlanma zaten vardı ve güçlü. Şimdi gelişmekte olan ülkeler nispeten bir toparlanma içinde. Rusya gibi önemli ticaret ortaklarımızda bir toparlanma var. Petrol fiyatlarındaki hafif kıpırdanmayla Ortadoğu’da da az bir canlanma var. İç ve dış talep inanıyorum ki daha destekli olacak.Geçici şokların kalıcı tahribat yaratmayacağını ifade eden Şimşek, gerekli tedbirleri aldıklarını ve almaya devam edeceklerini vurguladı.”

 

 

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar