Gündem

Banka ücretlerinde yepyeni tarife

BDDK, tüketicilerden alınacak olan ücret, komisyon ve masraflara ilişkin yönetmelik taslağını yayınlamış durumda. Taslak ile 20 ücret kalemi dışında kalan hiçbir ücretin alınamayacağı bir talep oluşturuldu. Ücret talep edilebilecek her ürün ve hizmet için tüketicinin ayrı ayrı onayının alınması tabi olacak. Ücretlerde yıllık yüzdesel olarak 20’nin altındaki yükselişlerdeki tüketicinin bilgilendirilmesi zorunlu olmuş olacak. Ücretlerdeki yıllık yüzde 20’nin üzerindeki yükselişlerde ise finansal kuruluşlar tüketiciye ulaşarak tekrardan tüketicinin onayını alınmış olacak.

TÜKETİCİ KREDİSİNDE TEK TARİFE

Finansal tüketicilerden tahsil edilen dosya masrafı, istihbarat ücreti, kredi işlem fişi ücreti, kredi dekont ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti, değişken taksitli ödeme planı ücreti gibi onlarca ücret kalemi kaldırılıyor. Ayrıca tüketici kredisi olmasına rağmen, vatandaşların acil nakit ihtiyaçları nedeniyle kullandıkları kredili mevduat hesapları ile taksitli nakit avans çekimlerinden tahsis ücreti alınmayacak.

BANKA KARTINDAN ÜCRET ALIM SAĞLANMAYACAK

Bankalar artık yıllık üyelik ücreti almadıkları bir kredi kartı türü sunmak zorunluluk getirelecek. Banka kartları ve sanal kredi kartlarından üyelik ücretsiz olacak şeklinde belirtildi.

 

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/finanspara/public_html/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar