• YARIM ALTIN
  8.393,00
  % -1,32
 • AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • BITCOIN/TL
  2207879,186
  % 0,29
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Aziz Yıldırım’dan şok açıklama: GS soruşturulsun

Aziz Yıldırım’dan şok açıklama: GS soruşturulsun

 

 

Fenerbahçe Başkanı Yıldırım ve yönetici Şekip Mosturoğlu NTV’de gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı: Gülen’i kurtarmamı istediler… Galatasaray’a FETÖ soruşturması açılmalı…

 

TFF’ye dava açacağız
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetici Şekip Mosturoğlu NTV ve NTVSpor’un ortak yayınında gündeme ilişkin önemli açıklamalar yapıyor.
İŞTE AZİZ YILDIRIM’IN AÇIKLAMALARI:
“15 Temmuz Türkiye için çok önemli bir dönemeç noktası. O gün demokrasi için şehit olanlara rahmet diliyorum. 15 Temmuz Türkiye için bir dönüm noktasıydı. O gün demokrasi için şehit olanlara Allah’tan rahmet diliyorum. 15 Temmuz gecesi Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan ve bu ülkenin gerçek sahibi olan vatandaşlarımızın koymuş oldukları irade. Çok ucuz atlatılan bir darbeyi önlemiş olduk. Bu sabah başlayan ‘Fırat Operasyonu’n da kazasız belasız ailelerinin yanına dönmelerini diliyorum. Bu darbenin olması beni 15 Temmuz gecesi çok şaşırtmadı. Ben bekliyordum. Ben bundan 1 yıl önce sivil ihtilal yapacaklar demiştim. Türkiye’de Fethullah Gülen gerçeğini herkes görmüş oldu. Bu konuda bir tek beyanat veren ve uğrayan sayın Cumhurbaşkanımız oldu.

 
“FETHULLAH GÜLEN İÇİN BANA GELDİLER”
Ben şimdi burda Fethullah Gülen ile ilgili, bu işin bana nasıl bulaştığını anlatmak istiyorum. Fenerbahçe camiası olarak bize düşen her türlü göreve varız. Türkiye’nin sorunlarını da sadece devlet değil tüm vatandaşların katılacağı eylemlerle başarabileceğimizi belirtmek isterim. 1998 yılında Fenerbahçe’ye başkan seçildim 1-2 ay içerisinde bana bir telefon geldi. O zamanki spor il müdürümüz Vedat, şuan milletvekili olan biri seninle konuşmak istiyor dedi. O kişi Zaman gazetesinden seni ziyaret etmek istiyorlar dedi ben de olur dedim. 2 kişi bana geldiler ve oturup konuştuk.
Ben spor olarak konuşacağız diye beklerken hocaefendi diye başladılar, hocaefendi mazlumların yanında diğerlerine karşı onu metheden bir konuşma yaptılar. Ve şuna bağladılar askeri mahkemesi devam ediyorlar. Davaya bakanları tanıdığım için araya girmemi istediler ama kabul etmedim. Ben de hocaefendiyi tanımadığımı ve dostlarıma ve büyüklerime böyle bir ricada bulunamayacağımı söyledim ve orda konu kapandı. Sonra 3 Temmuz olaylarında bunların ta o dönemden geldiğini hissettik. Sonra da kendisi ile ilgili Amerika’ya gittiğini öğrendik. Bana yapılan operasyon 1998’den geliyor. 17-25 Aralık operasyonundan sonra tüm Türkiye bu FETÖ örgütünü gördü. O günden sonra ama sadece Cumhurbaşkanımız mücadele etti. Fethullah Gülen 150 ülkede çalışan bir örgütün başıdır. Aynı operasyonları oralarda da yapma gücündeler.Somali’de bunu gördüm. Fethullah Gülen, öyle kolay bir konu değildir. Öyle düşünmeyin.

 
“AMERİKA’NIN İÇİNDE DE YAPILANMALAR VAR”
Tehlike geçmemiştir. Zaman alacak. Türkiye’yi idare eden insanlar, ‘biz yanlış yaptık’ diyorlar. Gülen’in bütün bakanlıklarda aynı TSK’da olduğu gibi orda da yerleşmiş vaziyette, ele geçirmiş, FETÖ örgütü devlete sızmış gibi bir vaziyet var deniyor, ama devlet sızdı aslında bunu herkes görsün. Fethullah Gülen 1963 yılında Amerika’de Cumhurbaşkanı’nı vurdular kim vurdu kimse bilmiyor. Ama Amerika’da hükümet var cumhuriyet idare ediyor ama bunun dışında başka gruplar başka şeyler var. Biz burdan diyoruz ki arkasında Amerika var Amerika yaptı. Ama Amerika’nın arkasında da başka güçler var. Bunu onlar yapıyor. Orda da yapılanma var. Fethullah Gülen’in Amerika’da 150 tane okulu var. Ne kadar zengin olursak olalım Amerika’da o kadar okul açabilir miyiz? Bunun için iyi saptamalar yapmamız lazım. 1-2 günde konular bitmez yani. Ben aptalmışım, ben ahmakmışım demek olayları çözmez. Şu an inandırıcı olan sadece Cumhurbaşkanımız. Başbakanımız da aynı yolda. Diğer kimse inandırıcı değil.

 
“BENİ ERGENEKON’A BAĞLAMAYA ÇALIŞTILAR”
2006, 2007’den itibaren beni dinlemeye almaya çalışıyorlar. Hanefi Avcı bunu anlattı. O kabul etmiyor, yapmıyorlar. “Aziz Yıldırım NATO işi yapıyor, dinle” diyorlar. Beni 2008’den sonra dinlemeye aldılar. Devlet gayrı resmi olarak beni dinlemeye aldı, bunu gidip anlattım. Sonra evime gelip, beni neden dinlediklerini anlattılar. Günah çıkardılar. Yönetim kurulumuzun hepsi dinlendi. Eğer 2009-2010 sezonunda şampiyon olsaydık operasyonu o zaman yapacaklardı. 2009’da beni dinliyorlardı. O sezon sonunda Trabzon’la berabere kalmayıp şampiyon olsaydık, operasyonu o zaman yapacaklardı. Beni alma amaçları şike değil. Şike, teşvik bunlar bahane. Beni Ergenekon’a bağlayacaklardı. Uğraştılar ama bağlayamadılar. Benim Paşalarla tek ilgim maç. Maça geliyorlar, futbol, Fenerbahçe konuşuyoruz. Bunlar ilişkim var zannediyor. Söylentilerle beni oraya kanalize etmeye çalıştılar ama başaramadılar. Öyle olunca ellerinde şike kaldı sadece. Askeriyede var diyorlardı, duyuyordum, ama bu kadar olacağını düşünmüyordum. Neden Aziz Yıldırım? Aziz Yıldırım Fenerbahçe’nin Başkanı, Kulüpler Birliği Başkanı. Güçlü hale geliyorsunuz. Fenerbahçe’yi ele geçirdikten sonra ne yapacaktı? Belki iş adamlarını ele geçirmeye başlayacaktı. Sonra sanatçıları. Niye Fenerbahçe’yi ele geçirsin? Eee Fenerbahçe’nin değerleri var. Dışarıdan empoze eden insanları yönetime almadık.

 
“FUTBOLCULARIN GÖZALTINA ALINMASI YANLIŞ”
Fethullah Gülen ve örgütü, bugüne kadar benden hiç maddi bir şey istemediler. 99’da mahkeme için yardım istediler,maddi değil. En son duyduğum, 48 tane Fethullahçı general olduğu.. Baktık ki şimdi çok daha fazla varmış. Bizim 2011’de 1 milyar Dolar SPK’da değerimiz vardı. Ve de 25 milyon taraftarımız! Bunun için ele geçirmek istediler.Siyasiler, iş adamları, futbolcular, sanatçılar, her yeri ele geçirmek istediler. Bu kadar basit yani. Ben hiç bana empoze edilenleri yönetime almadım! Hep tanıdıklarımı aldım. Hepsi Atatürkçü, cumhuriyetçi insanlar! Ha 20 kişilik yönetimde 1 kişi, 2 kişi araya girmiştir. Ama 20 kişide bunun önemi yok! Bana göre futbolcuların gözaltı kararı yanlış. Bunlara operasyon yapmak yanlış”

 
“BUCA MAÇINDA PALTO GİYDİM VE KAZANDIK”
Geçmişe dönükse yanlış.17-25 Aralık’tan sonra yaptılarsa tamam. Bu çocukları tanıyorum ben. Tabii ne kadar ilgileri var bilmiyorum. Belki onlar da pişmanız diyecekler. Benim dediğim şu. Öncelikle büyükleri almak lazım. Önce büyükler hesap vermeli. İsim veremiyorum ama kamuoyu anlıyor. Devlet, FETÖ’nün içine girmiş durumda. Futbolda da her yerde çok insan var. Normal bunlar, şaşırmıyorum. Soruyorum buradan.. Suç duyurusu.. Hüseyin Çapkın nerede? 3 Temmuz’da bizi evimizden aldılar, şike dediler. 19 maçta olduğunu söylediler.19 maçta şike var dediler. 5 maçta kesin şike var dediler.
Buca maçında şans getirsin diye palto giydim. O gün şanslıydık, şansla kazandık. 5 maçın sonucunu biliyordum” dedi. Ben de “Ben bilmiyordum” dedim. Buca’yı 5-3 yendik, tesadüflerle, şansla. Basında da çok kişi var. Hepsinin suçu var, işbirliği var. Şu an gülüyorlar ama savcılar daha çağıramadı, çok işleri var. Basın 15 Temmuz’da yaptığı duyarlılığı diğer operasyonlarda da yapsalardı, bu ülke buraya gelmeyebilirdi. Medyanın günahı çok. Sürekli yanlış haberleri onlarla işbirliği yaparak yaydılar.

 
“TFF İLE İLGİLİ ŞÜPHEM VAR”
1998’den bu yana Fenerbahçe’nin başına ne gelmiş, araştırmalı. Çekirdek poşetinden bile stadımız kapandı. Fenerbahçe üzerine oyunlar oynanmıştır. Ne zaman farkına vardık? 2006’daki Denizli maçından sonra farkına vardık. Bunlar TFF’de tezgahlanıyordu. TFF’de değişiklikler yapıldı. Yeni gelenler kimdir? Kime hizmet edecek? Şüphem var. Bir yere hizmet için atamalar yapılıyor. TFF’de dürüst karar vereni görevden alıyorlar.

 
“TFF’YE DAVA AÇACAĞIZ”
Fenerbahçe’nin TFF’den haklarını almak için çalışma yapacağız. O sezon Şampiyonlar Ligi’ne bizi TFF yollamamıştı. Fenerbahçe’nin Avrupa’ya gönderilmesinin nedeni TFF’dir. TFF ile görüşeceğiz, maddi kayıpları isteyeceğiz. TFF’den maddi kayıplarımızı isteyeceğiz. Bunları alamazsak mahkemeler başlıyor. 2. sene UEFA göndermedi. UEFA ile ilgili mahkemelere de başlıyoruz. 40-50 milyon için değil, büyük davalar açacağız. Mehmet Ali Aydınlar, ‘Eğer Fenerbahçe suçsuz bulunursa 45 milyonluk tazminat vereceğim’ dedi. Bizde söz namustur. Aydınlar’ın, ‘eğer siyasi bir dava çıkarsa, Aziz Yıldırım’a iade-i itibarı ilk ben yapacağım’ sözü var, bekliyorum. İBB maçında bir taraftar, ‘FETÖ’nün bilmemneleri’ diye bağırıyor. Bizi disipline göndermişler. Böyle hukukçu mu olur?

 
“227 MİLYON DOLAR ARTIYA GEÇECEĞİZ”
227 milyon Dolar borcumuz var. Bunların tamamını bize yapılan kumpastan dolayı kesin alacağız. Bütçemiz artıya geçecek. FETÖ’nün, UEFA üzerinde de bir etkisi oldu. Buna eminim. En büyük hatayı Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’ne götürmemekle yaptılar. Ne olacaktı, Olympiakos gitti. CAS’ta herkes 5 dakika konuşurken, ben 45 dakika konuştum. İnanamadılar. 17-25 Aralık’ın geldiğini anlattım onlara.

 
“ÖZKÖK’E BAŞBAKAN ÇOK YALNIZ DEDİM”
Hapisteyken başkanlığı bırakmamı isteyen siyasiler oldu. İnsanların göründükleri gibi olmadığını gördüm. Lütfi Arıboğan’dan, Ebru Köksal’dan şikayetçiyiz. TFF’deki görevlerini bitirip Galatasaray’a geçtiler, şikayetçiyim. Bence Trabzon’daki kurşunlama olayını yapanlar biliniyor, ama açıklanamıyor.
Bir yıl hapis yattık. Bu süreçte hem iktidar taraftan hem karşı taraftan geldiler ve bize tavsiyelerde bulundular. Başkanlığı bırak diye tavsiye ettiler. İktidar her ne kadar ülkeyi yönetiyor gibi gözükse de aşağı taraf başka yere hizmet ediyorlardı. Bunların hepsini gördüm. Ertuğrul Özkök’e başbakan çok yalnız. İnsanları idare ettiğini sanıyor. Ancak kimse dinlemiyorlar.

 
“ARACA BİNERKEN KAFAMI TUTARSANIZ SİZİ TOKATLARIM DEDİM”
Hiçbirimiz hapishanede yatıp, şikeyle suçlanacağımızı düşünmezdik. Allah korusun namus meselesidir gider yatarsınız. Ama böyle şike suçlamasıyla, amatör bir suçlamayla hapis yattık. Hiçbir şey yapmadan zihninizde oluştursanız bile 3 yıl ceza veriyorlar. Böyle bir şey yaptıkları… Son gün CAS’ta 2’ye 1 lehimize oy çıkacaktı, sabahına 1’e 2 oy çıktı. Neler oldu bilmiyorum o gece. CAS’ta herkes 5 dakika konuşurken, ben 45 dakika konuştum. İnanamadılar. 17-25 Aralık’ta olacakları anlattım onlara. Mehmet Ali Aydınlar’a söyledim. “Fenerbahçe’nin üzerine oyun oynanıyor, sakın küme düşürme” dedim. Avrupa’ya göndermediler. Benden habersiz bir şey yaptınız mı dedim. Yok… Fezlekeleri okuduk. Konuştuk. Dik duracaksınız dedim.
Bana onur kırıcı bir şey yapmadılar. O kaçaklara, polis için ‘kafamı tutarlar bir şey yaparlarsa tokatlarım’ dedim. Yapamazsınız dedim ve yapamadılar. Ambulansla geldim ambulansla giderim dedim.

 
“15 TEMMUZ’DA FENERBAHÇELİLERİ GÖRDÜKLERİ İÇİN SOKAĞA ÇIKTILAR”
15 Temmuz’da sokağa çıkanlar, 3 Temmuz döneminde Fenerbahçelilerin yaptığı direnişi gördükleri için sokağa çıktılar. Semih Çetin Amiralim ne diyor, “FETÖ, Fenerbahçe duvarına çarptı” diyor. Biz direndik ama taraftarlarımızın sayesinde. Onlar olmasa biz de direnemezdik. Fenerbahçeliler, bugün gurur duymalılar kendileriyle. Atatürk’ün takımı olarak tarihimizdeki en büyük olay Anadolu’ya silah kaçırarak Kurtuluş Savaşı’na katılmamızdır.

 
TÜM ŞAMPİYONLUKLAR İNCELENMELİ
Menajerlik sistemi çok ilginç. Senin bir futbolcunun menajeri aynı zamanda rakibin olan takımlardaki birçok futbolcunun da menajerliğini yapıyor. Bu şikeye yol açacak bir durum. Tüm şampiyonluklar incelenmeli.

 
“BİZE 4’LÜ SAVUNMA OYNAYACAĞIZ DEDİ”
“Geçen sene iyi transferler yaptık. Bir CEO getirdik. Biz kimseye karışmayalım dedik ve uygulamaya başladık. Capello ve Klopp ile görüşmeler yaptık. Sonra Terraneo bir hoca ile anlaştım dedi. Transferleri de kendisi yürütüyordu. Çalışmalar başladı. Bildiğimiz klasik Avrupalı hocalar gibi çalışmıyordu. Bilime inanmıyordu. Maç oynayarak futbolcuların kondisyon kazanacağını düşünüyordu. Yıl sonunda 1 yıllık daha anlaşması vardı. Oturduk, anlattık. Bu sene başarısızlığa tahammülümüzün olmadığını anlattık. Bir ekip olarak çalışacaksak devam edelim dedik. O da kabul etti ekip çalışması yapacağız dedi. Bize 4’lü savunma oynayacaklarına dair bir transfer çalışması yürüttük. Sonra bir duyduk ki 3-5-2 çalıştırıyormuş. Biz de konuştuk. Sen bize 4’lü savunma dedin ona göre transfer yaptık. Niye 3-5-2 oynatıyorsun diye sorduk. Ben bir deneyeceğim dedi. Bunu Avrupa maçlarında deneme. Başarısızlığa tahammülümüz yok. Ligde deneyebilirsin dedik. Tamam demesine karşın Monaco maçlarına yine 3-5-2 oynattı. Mukavelesinde bazı maddeler var. GPS kullanma şartı var. Soruyorum nasıl kullanılır, bilmiyorlar. Sonra cumartesi günü kendisi bırakıp gitmiş.

 
“ADVOCAAT 2 FUTBOLCU İSTEDİ”
Pereira’nın ardından 3-5 antrenör ile görüştük. Bazıları Türkiye’nin durumundan dolayı gelmek istemedi. İnsanların aileleri burada yaşamak istemiyorlar. Bir ülkede milli takımda çalışan bir hoca daha vardı, gelmesi için uğraştık, ülke izin vermedi. Şu anda oynayan futbolcuların da böyle sıkıntıları var. Burada tutmak için elimizden geleni yapıyoruz. Kolay değil. Dick ile konuştuğumuzda da ailesi müsade etmedi. Ailesini tanıdıklar aracılığıyla ikna ettik. Pereira’dan da daha az bir ücrete anlaştık. Yok çok şey istiyormuş. Öyle bir durum yok. Maddi durumları el veriyorsa yapın dedi. Ben de maddi durumlar önemli değil dedim. Sağ kanata ve ofansif orta sahaya bir futbolcu istedi. Alamazsanız sorun değil ama alırsanız sorun değil dedi. Kaç tane alırız bilmiyorum.

 
“SOW GELMEK İSTİYOR”
“Moussa Sow olduğu yerde mutlu değil, gelmek istiyor. Ancak bir maaşını verebiliriz dedik. Kulübü müsaade ederse, olabilir. Takımımız iyi. Tek sıkıntımız iyi çalışmamışız. Grasshoppers ve Kayseri maçını kazanarak araya girmek istiyoruz. Milli takım arasının ardından toparlanırız”

 
“GALATASARAY SORGULANMALI”
2009-2010 sezonunu incelesinler. Bir manjerin hangi kulüpte ne kadar oyuncusu var. 1998 senesinden itibaren bütün şampiyonluklar incelensin. Savcılık soruşturma açılsın. 3 Temmuz’da Fenerbahçe’nin başına gelen biraz üstüne gidilse Galatasaray’a FETÖ sebebiyle gelir. Galatasaray’daki FETÖ sorgulanması yapılmalı. Kendisinin ‘Himmetlerle, dualarla kaldıralım’ diye sözü var”

 
“2006’DA ŞAMPİYONLUĞUMUZ ELİMİZDEN ALINDI”
“2006’da Selçuk Dereli, 16 dakika uzattı. Düdüğü çalacaktı. Maç bitecekti. Şampiyonluğumuzu aldı elimizden”

 
“YERLE GÖK BİR ARAYA GELSE…”
“2010-11 sezonu kupası Fenerbahçe’nindir. Bunu herkes kabul edecek. Yerle gök bir araya gelse bu kupa Trabzon’a gitmez. Bu kupa 25 milyon kişinin. Bunu herkes bilsin. 17-25 Aralık’ı inkar edenler, bu kupanın Trabzon’a gideceğini hayal ederler. Bizleri artık rahatsız etmeyin. Yandaş gazeteleri uyarıyorum. Doğruyu yazsınlar. Ben ve arkadaşlarım olmazsa daha kötü olaylar olurdu. Devlete de çağrı yapıyorum. Otobüsümüzü kurşunlayanların kim olduğunu bulsunlar”

 
“CANER ERKİN DÖNEMEZ”
“Gökhan Gönül ne zaman imzaladı tam olarak ne oldu bilmiyorum. Bu konuyu o kulüp açıklayabilir Gökhan Gönül’e bir kızgınlığım yok. Yerine oyuncu aldık. Caner Erkin’în de dönme ihtimali sıfır. Şampiyonluğu kaybetmemiz de tek suçlu biz değiliz. Herkes aldıklarının hakkını vermek zorundadır.

 

 

ŞEKİP MOSTUROĞLU AÇIKLAMALARI:
“Sorguda polis, kimliklerimizi 2 kategoriye ayırdı. Nüfus kağıdı burada olanlar tutuklanacak, diğer taraf serbest kalacak. Beşiktaş adliyesinde polis kimliklerimizi ikiye ayırdı. Bir tarafta olanlar tutuklandı, öbür taraftakiler tahliye edildi. Emre Bol adında bir gazeteci çıktı ve ‘Emenike’nin para sayma görüntüleri var’ dedi. Şimdi çıktı, ‘Hesabım hacklenmiş’ dedi. Neden bunu o zaman söylemedin? O günden beri ‘para sayma görüntüsü var’ diye bir algı oluştu. Gözaltı kararı alınan 4 eski futbolcu için): “Bu insanlar, sosyal medyaya düşen kasetleriyle ilişkilendirildiler. İlhan Ekşioğlu beni aradı. Bu darbe olursa “Bizi öldürürler” dedi. Diğer operasyonları küçümsemek için demedim ama şike operasyonu “FETÖ’nün başyapıtıdır” dedim. Emenike’nin para sayma görüntüleri var. Sivas’a para gitti. Hala bunları söylüyorlar ve Türkiye’ye bunu inandırdılar. Şike operasyonunu savunan açık açık FETÖ/PDY’yi savunuyor demektir. Lütfi Arıboğan mahkemeye gelmedi, kaçtı. Lütfi Arıboğan, hakim odasında ifade verdi. Hangi özel yetkili mahkemede böyle bir şey söz konusu olabilir soruyorum! O gün TFF’de 10 avukatın 8’i çıkıp Galatasaray’a girdi. Lütfi Arıboğan TFF’den çıkıp Galatasaray’a CEO oldu. Tesadüf mü?

 
“PSİKOLOJİM BOZULDU, İLAÇ KULLANDIM”
Trabzon’daki kurşunlanma olayında Vali ortada hiçbir çalışma yokken ‘taş atıldı’ dedi. Takım otobüsümüze yapılan silahlı saldırı basit bir olay değil. 15 Temmuz sonrası umuyorum bu da ortaya çıkacak. O olay sonrası birçok yabancı oyuncumuz takımdan ayrılmak istedi ve biz şampiyonluğu kaybettik. Biz çok acı çektik. Psikolojisi en çok bozulan bendim. İlaç tedavisi gördüm.

 
“ZEKERİYA ÖZ İLE FUTBOL MUHABBETİ YAPTIK”
Bana ve bazı arkadaşlara “Aziz Yıldırım’ın dönemi bitti. Arkasında artık kimse yok. Onu ver ve git” dendi. 8 Mart 2010 günü başkanın Beşiktaş Adliyesi’nde vermesi gereken bir ifade verdi. Kapıda bir polis geldi. Bu çok konuşuluyor, fotoğraflar dönüyor. Zekeriya Öz başkanla tanışmak istiyor” dedi. Gittik, futbol muhabbeti yaptık. Mehmet Berk falan da vardı. 3 defa maça gittik. Çok kalabalık gittik. Maç yaptık. O fotoğrafları da biz çektik. Maçı FB TV için kayda aldık. Sosyal medyada, bunların ihtiyacını korktuğunuz için yapamıyorsunuz diyorlar. TV programında “Zekeriya Öz’ün heykeli dikilmeli” dediler.

 

[poll id=”3″]

[easy-tweet tweet=”Aziz Yıldırım’dan şok açıklama: GS soruşturulsun” user=”finansparacom” hashtags=”Fenerbahçe”]

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.