Gündem

Askerlik Süresini 6 Aya İndiren Yasa Maddesi TBMM’de Kabul Edildi

Askerlik Süresini 6 Aya İndiren Yasa Maddesi TBMM’de Kabul Edildi. Askerlik yasası kabul edildi mi? Askerlik 6 aya düştü mü? Askerlik süresini 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylık süresini ise 12 ay olarak öngören maddesi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Askerlik süresi 6 ay olacak.

Askerlik 6 aya düştü mü
Askerlik 6 aya düştü mü

Teklifin, 1. bölümündeki ilk 6 maddesi kabul edildi.

O düzenlemeler şu şekilde yer aldı:
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek askerlik hizmeti yapmaya mecbur olacak, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek.

Savaş veya savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi halinde, bu kanuna tabi yükümlülerin askerlik hizmetini yerine getirmek üzere silah altına alınmalarının esasları Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

Hizmet süresi olarak ise yer alan haberde, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek.

Bu şekilde askerlik hizmetine devam edenlerin vazgeçme talepleri kabul edilmeyecek. Bu yükümlüler hakkında ilk 6 aylık hizmet süresi için ayrı, diğer 6 aylık hizmet süresi için ayrı terhis belgesi tanzim edilecek.

Bu kapsamda askerlik hizmetine devam edenlerin sayı, istek, tercih durumları ve özlük hakları, ilgili kuvvet komutanlıkları tarafından yürütülmüş olacak.

Askerlik 6 aya düştü mü?

Bu kapsamda yer alan haberde ise askerlik hizmetine devam edenlere, görevlerinin devamı süresince, net asgari ücretten az olmamak üzere Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu hükümlerine göre harçlık ödenmiş olacak.

Askerlik Süresini 6 Aya İndiren Yasa Maddesi

Askerlik Süresini 6 Aya İndiren Yasa Maddesi

Askerlik Süresini 6 Aya İndiren Yasa Maddesi

Askerlik Süresini 6 Aya İndiren Yasa Maddesi

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar