Gündem

Altının rengi

Altının rengi

Altının rengi Emtia taleplerinin nedenlerini spekülatif amaçlı, sanayi yani ham madde ve hedge amaçlı kullanım şeklinde sıralayabiliriz. Bu pastanın en büyük yaratıcısı sanayi oluyor. Dünya’da sanayi amaçlı ham madde aracı olarak emtia kullanan en büyük ekonomi Çin. Dolayısıyla Çin’in ekonomik büyüme verileri, sanayi gelişimi küresel piyasalarda büyük önem arz ediyor. Dünya üzerinde ki endüstriyel metallerin %40 ‘ını ülke tüketiyor. En çok altın ihraç eden ve en büyük tüketici konumunda olan Çin ekonomisinin büyüme kaygıları emtia fiyatları üzerinde baskı yaratıyor.

2015 yılı başından beri değerlenen Yuan ülkenin ticaret dengesini zora sokuyordu. Sıcak paranın elde tutulmasını zorlaştırması nedeniyle devalüasyon adımlarını atan Çin sermaye hareketliliğinde istikrarı yakalamaya çalıştı. Büyüme rakamlarına ivme kazandırmaya çalışan ülkenin attığı adımların gelen ekonomik göstergeler doğrultusunda pek etkili olmuş görünmüyor. Bu hamleler Çin’in en büyük ticari partnerleri olan ABD’yi tedirgin etti. Bu politikaların sonucunda istenilen sonuçlar elde edilemedi ve Dünya Bankası Çin büyüme verilerinde beklentilerini revize etti. 2015 yılı büyüme beklentisi %7.1’den %6.9’a düşürdü, 2016 yılı beklentisini ise %7’den %6.7’ye çekti. IMF’nin ise Çin büyüme beklentileri dünya bankasından daha düşük.

FED’in faiz artırımı süresinde ABD ekonomisinin işsizlik ve enflasyon hedeflerinde bir düzenli yükselişi yakalayamaması bunun yanında Çin zayıf büyümesinin ABD’ye yansıması dolara değer kaybettiriyor. Faiz artırımını her FOMC toplantısında ertelemek zorunda kalan FED adımlarını daha temkinli atmak zorunda.

ALTIN

Ons altının değeri dolar karşısında biçiliyor. Dolayısıyla küresel piyasalarda doların değer kaybetmesi altın fiyatlarında yükselişlere neden oluyor. Özellikle son gelen ABD Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentileri yakalayamaması dolar endeksinin 94 seviyelerinin altına sarkmasına neden oldu. Düşen dolar tüm emtia fiyatlarının yükselmesine neden olurken altın fiyatları 1150 seviyesi civarında seyrediyor. Doların güçsüz görünümü kısa vadede altın fiyatlarında yükseliş beklentilerimizi artırıyor. CFTC raporlarını incelediğimizde altın alım pozisyonlarının arttığını görüyoruz. 4 saatlik grafiğinde oluşturduğu üçgen formasyonu içinde fiyatlanan altın fiyatları üçgenin üst bandını test ediyor. 1150.00 seviyeleri üzerinde haftalık kapanışları görmemiz durumunda 1182 ve 1207 seviyeleri hedef seviyelerimiz.

Ancak Küresel ekonomilerin büyüme sorunu yaşamaları talep yetersizliği yaratıyor ve altın yükselişleri dizginleniyor. Yıl sonuna kadar küresel talebin bir nebze olsun canlanması yükselişleri destekleyebilir bu noktada 1250 seviyeleri hedeflenebilir. Dolar endeksinin toparlanması ve büyüme verilerinin zayıf seyretmesi altın fiyatlarını 1150 seviyeleri altına düşürebilir. Geri çekilmelerinde 1129 ve 1110 seviyeleri destek oluşturuyor.

GRAM ALTIN

Yurt içi piyasalarda erken seçim öncesinde ılımlı bir havanın olması, siyasi istikrar tarafında beklentilerin artması ülkeye sıcak para girişlerini artırıyor. Özellikle yabancı yatırımcıların likiditeyi ülke içine taşıması USDTRY paritesinde geri çekilmelere neden oluyor. 2.90 seviyelerine yakınlaşan USDTRY paritesi gram altın fiyatlarında da düşüşlere neden oluyor. Geri çekilmelerin devam etmesi durumunda 2.88 seviyeleri test edilebilir. USDTRY paritesindeki geri çekilmeler nedeniyle 110.00 seviyelerinden 107 seviyelerine kadar düşüşler gösteren gram altın fiyatlarına yükselen altın fiyatları destek sağlıyor. USDTRY paritesinde hedeflediğimiz 2.88 seviyelerinin test edilmesi kısa vadeli gram altının 105.90 ve 104.60 seviyelerine kadar geri çekilmeler gözlemlenebilir.

Ancak 1 Kasım seçimleri için yapılan anketlerde tekrar koalisyon olasılığı yüksek görünüyor. Seçimlerde çıkan sonucun koalisyon olması daha büyük soru işaretlerine yol açacaktır. Bunun haricinde sınır komşularımızın yaşadığı sıkıntılar jeopolitik riskleri tetikliyor. Yüksek enflasyon oranları, cari açığın giderek artması yurt içindeki pamuk ipliğine bağlı olan ılımlı havanın kısa sürede kırılması düşüncelerini akla getiriyor. Bu havanın kırılması paritenin hızlı bir şekilde 3.00 seviyesi üzerine atmasına sebep olur.

FED’in faiz artırımı sürecinde elinin zorda olması her FOMC toplantısında faiz artırımı adımlarını ertelemesine ve FED Başkanı Yellen’ın yatırımcıları ekonomik göstergelere yönlendirmesine neden oluyor. Doların düşük değerinden beslenen altın yükselişlerini sürdürecek gibi duruyor. Bu konjonktürde hem altın fiyatlarında hem de USDTRY paritesinde yükseliş beklentilerimiz artıyor dolayısıyla gram altının orta vade de 110.00 seviyesi altında kalması güç görünüyor.

Her geri çekilmenin bir alım fırsatı olarak karşımıza çıktığı gram altın fiyatlarında orta vadede tekrar 110.00 seviyelerinin üzerine atması ve 118.00 seviyelerine kadar yükselişlerini öngörüyorum. FED’in 2015 yılı içinde faiz artırımına gidememesi ve Türkiye’de siyasi istikrarın sağlanamaması gibi kötü senaryo durumunda yıl sonu gram altın fiyatında 127 seviyeleri hedeflenebilir.


Ahmet Bakırtaş

Matematiği seven biri olarak 1984 Yılından beri finansal piyasalar ile ilgileniyor ve takip ediyorum. O yıllardan bu yıllara kadar finansal veya finansal olmayan varlıkların grafiklerde oluşturulan değerlerin sebep ve nedenleri araştırdım. Elliott ve Dow Teorilerini orijinal makalelerinden anlamaya çalıştım. Robert Rhea, Malkiel, Benjamin Graham ve Richard Russell’in piyasaların işleyişi hakkındaki görüşleri doğrultusunda hareket edip araştırmalar yaptım. Sonuçta; Dünyada bulunan 1000 lerce finansal varlığın fiyatlarını gün gün takip ederek, test ederek, bu finansal varlıklara ait değerlerin grafiklerde rastgele, alım-satım emirleri, psikoloji veya tesadüfen oluşmadığı, aksine para gücü ve matematiksel bir yapı sayesinde oluşturulduğu yönünde somut sonuçlara ulaştım Bu konuda, kantitatif incelemeler ve testler sonucu, üstün bir tarafları ve objektif, belirgin, matematiksel ve mantıksal açıklamaları olan, kavramları açık ve net, sonuçlar hatasız, sınamaya ve teste açık bilimsel somut kanıtlar bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar