• YARIM ALTIN
  8.346,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9405
  % 0,04
 • € EURO
  35,9333
  % 0,00
 • £ POUND
  42,7089
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,5311
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3750
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  2222623,649
  % -1,13
 • BIST 100
  11.172,75
  % 0,15

Altını olanlar dikkat

Altını olanlar dikkat

Yatırımcının en sağlam tercihi olarak görülen altın,  komşudaki finansal krizin yoğunlaştığı bir ajanda, yatırımcıların tüm dikkatini Fed’in faiz artırımının zamanlamasına yönetmeliği ile birlikte, son 3 günlük süre içinde ilk defa aşağı yönlü ilerleme gösterdi.

Genel olarak spot altın yüzde 0.3 gibi bir düşüş göstererek ons başına yaklaşık 1,167.14 dolara kadar inmesinin ardından, Singapur saati ile 13:01’de 1,167.40 dolar seviyesine geldi. Genel fiyatlar ise geride bıraktığımız pazartesi günü ortalama yüzde 0.6 oranında yükselmesinin ardından, gücüne güç katan Amerikan dolarının Yunanistan krizinden ötürü oluşan güvenli liman alımlarına ağır basmasının ardından kazancının büyük bölümünü geri bıraktı ve ortalama yüzde 0.1 seviyesinde yükselişle günü bitirdi.

İç piyasa’da ise altının gram fiyatı 100 TL seviyelerine indi.

Barclays Plc, Yunanistan’ın eurodan ayrılma riskine fazla tepki göstermeyen altının şimdi temel özelliğinin, Amerikan faiz artırımının planlama ve tahmininin bir göstergesi olduğunu belirtti. Genel yüksek borçlanma maliyetleri ile birlikte güçlenen dolar, yatırımcısına genel anlamda sadece fiyat yükselişle şeklinde getiri kazandıran altının cazibesini düşürüyor. Euro Bölgesi maliye bakanları ile liderleri, Yunan seçmenlerin kemer sıkma politikalarına “hayır” denmesinin sonrasında ise, Salı günü acil şekilde toplanacağı belirtiliyor.

Singapur’da ise Phillip Futures Pte yatırım analisti olan Howie Lee, “yatırımcının gözü kulağı niteliğindeki altının,  genel piyasalarda oluşan tedirginliğe rağmen, yükü kaldıramadığına yönelik artan işaretler mevcut,” dediği ayrıca “Altın fiyatlarının, sene başından bu zamana, faiz artırımına yönelik spekülasyonlara bağlı hareketine ilişkin sıkıcı realite devam edetmekte” şeklinde şeklinde fikrini belirtti.

Bunun yanında altın, Yunanistan krizinin yükselişe geçtiği bir durumda, yatırımcıların dikkatlerini ise Fed’in faiz artırımının zamanlamasına çevirmeleri ile birlikte, son 3 gün içinde ilk  defa aşağı yönde hareket etmesi dikkat çekti.

Spot altın yüzde 0.3 oranında bir düşüşle ons başına 1,167.14 dolara kadar inmesinin ardından, Singapur saati ile 13:000 sularında 1,167.40 dolara geldiği belirtilirken fiyatlar pazartesi günü ortalama yüzde 0.6 kadar yükselmesinin ardından, güçlenen doların Yunanistan krizinden gelen rüzgar ile birlikte güvenli liman alımlarına ağır basması neticesinde kazancının büyük kısmını geri bıraktı ve yüzde 0.1 oranındaki artış ile günü bitirmiş oldu.

Barclays Plc, Yunanistan’ın eurodan çıkma riskine fazla tepki göstermeyen altının şimdi temel özelliğinin, Amerikan faiz artırımının zamanlaması ve olasılığının bir göstergesi olduğunu belirtti. Yüksek borçlanma maliyetleri ve güçlenen dolar, yatırımcısına genelliklşe yalnızca fiyat artışları kanalıyla getiri hazırlayan altının cazibesini düşürüyor. Euro Bölgesi maliye bakanları ve liderleri, Yunan seçmenlerin kemer sıkma tedbirlerine “hayır” demesinin ardından, Salı günü acil toplanıyor.

Singapur’da Phillip Futures Pte yatırım analisti Howie Lee, “Altının, piyasalardaki tedirginliğe rağmen, yükü kaldıramadığına ilişin artan işaretler var,” dedi ve “Altın fiyatlarının, yılbaşından bu zamana kadar, faiz artırımına yönelik spekülasyonlara bağlı hareketine dair sıkıcı realite devam ediyor” şeklinde görüş belirtti.

Amerika’da Dolar Spot Endeksi bir ayın en yüksek seviyesi yakınında seyretti. Endeks son bir yılda, Amerika’nın 2006 yılından bu zamana kadar yapacağı ilk faiz indirimine yönelik spekülasyonların etkisi ile yüzde 18 değişim gösterdi.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.