Para piyasası

Altına yatırım devam ediyor

Altına yatırım devam ediyor

Altın fiyatlarındaki iniş çıkışlara karşın olarak Türkler’in altına ilgisi sürüyor. Altın fiyatları şimdilerde inişte. Halkımız altın alıp satma halinde olmasa da altın fiyatındaki değişime ilgi duymaya devam ediyor.

 

Her gelir grubundaki ailelerin az çok altın birikimi var. Kimi sikke olarak, kimi bilezik, takı olarak altına sahip. Altın fiyatındaki artış, varlıkta belli bir artış olarak kabul ediliyor.
Son aylarda altın sürekli yükselişte idi. Yılbaşında gramı 131 TL olan altının gramı nisan ayı ortasında 152 TL’ye kadar yükseldikten sonra 140 TL’ye doğru inişe geçmiş oldu.
ABD’de ve AB’de merkez bankalarının likiditeyi kısacağı beklentisi ve faizlerdeki yükselme, dünya piyasasında altının ons fiyatının 1.200 dolara doğru yaklaşmasına yol açmış oldu. Altın fiyatındaki bu iniş çıkışlara karşın bizde altına ilgi devam ediyor. Yılın ilk %50 sinde 174.5 ton altın ithal ettik. 2016 senesinde 12 aydaki ithalat 106 ton, 2015 senesinde 98 ton idi. Bu sene mayıs ayında 48 ton, haziran ayında 46 ton altın ithalatı var.
Darphanede 2016 senenin ilk altı ayında 8.6 ton, senenin tamamında 24.8 ton altın kullanılmıştı.

 

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar