Para piyasası

Altın yıla hızlı başladı

Altın yıla hızlı başladı

Altının gram rakamı, Suudi Arabistan ile İran arasındaki gerilim ve küresel piyasalardaki düşmekte olan risk iştahının etkisiyle, 2016 yılının ilk işlem gününe yüzde oranın 2’nin üzerinde artışla başlamış oldu.

Altının gram fiyatı, küresel risk iştahının düşmesinin altının ons fiyatını artırması ve dolar kurundaki yükselişin etkisi ile önceki kapanışa göre yüzde 2’nin üzerinde prim yaparak 101,82 liraya çıktı. Dün Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr yaptığı açıklamalarda ise, İran ile diplomatik ilişkilerini durdurduklarını, İranlı görevlilerin ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanındığını ilan etti. Açıklamanın ardından küresel piyasalarda risk algısı yükselirken, bugün altının onsu artışa geçti, dolar/TL yaklaşık iki haftanın en yüksek rakamı  olan 2,9502’yi görmüş oldu.

Altının onsu, önceki kapanışa göre yüzdesel oranda 1’in üzerinde değer kazanarak rakam olarak 1.074,22 dolara kadar artış gösterirken altının gram fiyatı ise 101,82 lirayı gördükten sonra şu dakikalarda 101,60 lira seviyelerinde dengelenmiş oldu. Analistler, yurt içinde açıklanan aralık ayı enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde artmasının TL üzerindeki baskıyı yükseldiğini belirterek, öğleden sonra ABD’de açıklanacak verilerin dolar kuru üzerinden altının gram fiyatında da belirleyici olacağını ifade ediyor. Altının gram fiyatında 102 lira seviyesinin önemli direnç konumunda olduğunu aktaran analistler, olası düşüşlerde ise 101 lira seviyesinin destek konumuna gelebileceğini tahminler arasında yer almakta.

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar