Para piyasası
Neler Oluyor?

Altın Fiyatlarını Neler Etkiler?

Altın Fiyatlarını Neler Etkiler? Altın fiyatları neden yükselir? Neden düşer? Altın fiyatlarını hangi faktörler belirler? Neye göre oluşur? Altın tüm dünya üzerinde işlem görmekte olan bir finans aracı olmakla birlikte aksesuar olarak da kullanılan bir madendir. Altın fiyatları yerel olarak belirlenmez yani Türkiye’de 3 lira olan altın Amerika’da 5 lira olamaz. Fiyatları küresel olarak belirlenen bu madenin  işlem görebilmesi için sürekli borsalar ve piyasalar açık tutulmaktadır. A ülkesindeki altın borsası yada piyasayı kapandıktan sonra B ülkesindeki altın borsası yada piyasası açılarak bu piyasanın boş kalması engellenmiş olur.

Altın Fiyatlarını Neler Etkiler? Dünya’nın tüm ülkelerindeki gelişmeler altın fiyatları konusundaki değişimleri tetiklemektedir. Bu fiyatlara yön veren en önemli ülke ise ABD’dir. Bu ülkedeki ekonomik durumlar altının fiyatının inmesine veya çıkmasına neden olabilmektedir. Örnek olarak geçtiğimiz yıl ABD’de yaşanan küresel kriz altın Fiyatları’nı yükseltmiş ve hala da yükseltmektedir.

Bazı ülkelerde gelenekler olarak altına bazı mevsimlerde daha fazla ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu ihtiyaçlarla birlikte altın fiyatları düşebilmekte veya çıkabilmektedir. Bu ülkelerin başında ise Türkiye ve Çin gelmektedir. Örnek olarak yaz aylarında düğünler olduğundan altının fiyatları yükselebilmektedir. Kış aylarında ise düşebilmektedir.  

Altın Fiyatları Neden Yükselir?

Altın Fiyatları Neden Yükselir

Dünyanın en değerli madenlerinden bir tanesi olan altın hem yatırım aracı hem de aksesuar aracı olarak kullanılmaktadır. Aslında altın tüm dünyada son derece büyük ilgi gören bir finans aracı da olmaktadır. Altın fiyatları ülke bazında belirlenmez. Fiyatlar genel olarak dünya ekonomisinin durumuna göre belirlenir. Bunun yapılmasındaki en önemli etken güneşin batıp doğmasıdır. Türkiye’de gündüzken ABD’de akşam olduğundan bir ülkedeki borsa yada piyasa kapandıktan sonra diğer ülkedeki borsa yada piyasalar açılır ve rağbete göre fiyatlar belirlenir.

Altın fiyatlarına en etkili biçimde yön veren ülke hiç şüphesiz ki Amerika Birleşik Devletleri’dir. Bu ülkedeki ekonomik değişimler altının fiyatlarını da etkileyebilmektedir. Ülkenin geçen yıl girdiği ekonomik kiriz tüm alanlarda kendini gösterdiği gibi altın fiyatlarının da yükselmesine etki etmiş ve hala bunun etkisi bu piyasada hissedilmektedir.

Bunun yanında fiyatlara etki eden en önemli faktörlerden bir tanesi de arz taleptir. Yaz aylarında düğünler daha fazla olduğundan altına olan rağbet de bir o kadar artacak ve altının fiyatları doğal olarak yükselişe geçecektir.

Altın Fiyatlarını Neler Etkiler?

Altın Fiyatlarını Neler Etkiler?

Altın Fiyatlarını Neler Etkiler?

Altın Fiyatlarını Neler Etkiler? Altın fiyatları neden yükselir? Neden düşer? Altın fiyatlarını hangi faktörler belirler? Neye göre oluşur?

Kullanıcı Oyu: 4.45 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/finanspara/public_html/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar