Para piyasası
Neler Oluyor?

Altın Fiyatları Son Yılların Zirvesinde

Altın Fiyatları Son Yılların Zirvesinde altın fiyatları yükselecek mi? Altın fiyatlarında son durum ne olur? Düşer mi yükselir mi?

Mayıs ayında sekteye uğrayan ticaret görüşmeleri, ABD ve Çin Başkanlarının G20 zirvesinde devam kararı almalarıyla tekrardan başlamış oldu. Üst düzey yetkililerle yapılan görüşmeler devam ederken ABD Başkanı Trump, Çin’in müzakere sürecindeki vaadlerini yerine getirmediğini, bu sebeple 1 Eylül’de 300 milyar dolarlık yaptırım uygulanacağını açıklaması yapılmış olundu.

Altın fiyatları yükselir mi düşer mi?

Trump’ın açıklamalarının sonrasında ise küresel piyasalarda panik artmış oldu ve merkez bankalarının faiz indirim süreci ile başlayan risk iştahı da azalış gösterirken güvenli varlıklara talep oldu. Geçen hafta itibariyle yükselişe geçen Ons Altın , bu endişelerle son yılların en yüksek rakamına yükseliş gösterdi.

Fed Başkanı Powell’ın faiz indiriminin bir süreç başlangıcı olmayacağı yönündeki açıklamaları ile 1,400$ seviyesine gerileyen altın, Trump’ın %10’luk ek yaptırım açıklamasının ardından sert atağa geçti ve bugün 1,491$ ile Nisan 2013 sonrası zirveyi gördü.

ABD ve Çin arasındaki gerginlik sürerken Çin Merkez Bankası’nın yuanı kasıtlı düşürmediklerini açıklaması ve piyasaya müdahale etmeyeceklerini belirtmeleri ile küresel piyasalarda satışlar hafta başına göre azaldı, ancak yine de güvenli varlıklara olan talep ediyor, frank ve yen de para birimi olarak öne çıkmakta olduğu gözlendi.

Altın fiyatlarında 1,500$ psikolojik seviyenin aşılması durumunda alımların artması beklentiler arasında yer alıyor. Yurt içinde ise USD/TRY kurunun 5,50’nin altına gerilmesi ile Gram fiyatları rekor riskini şimdilik koruyabilmekte olduğu gözlendi.

265 TL-262 TL aralığında fiyatlanan gram altında yer alan 268 TL kritik direnç olarak izlenilmekte.

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/finanspara/public_html/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar