Para piyasası

Altın alacaklar dikkat!

 

Altın alacaklar dikkat!

 

Altının gram fiyatı ve rakamı, küresel piyasalarda azalan risk iştahının etkisi ile beraberinde 118,64 lirayı görerek tarihi zirvesine yaklaşmış oldu.

 

 

Altının gram fiyatı ve rakamı 11 Şubat’ta uluslararası piyasada ons fiyatındaki artışın etkisiyle beraberinde 118,92 lirayla tüm zamanların en yüksek rakamını görmüştü. Geçen hafta içinde 118 lirayı yükselerek tarihi zirvesini test eden altının gramı rakamı, bugün de yükseliş eğilimindeki ons fiyatı ve dolar kurunun desteği ile beraberinde yüzde olarak 2 değer kazanarak 118,64 liraya kadar çıkmış oldu. Küresel piyasalarda, dün İran ve Suudi Arabistan yetkililerinin açıklamalarıyla düşüşe geçmekte olan petrol fiyatları, risk iştahının azalmasına bunun yanında ve yatırımcıların güvenli liman varlıklarına olan talebinin artmasına sebep oldu.

 

Güvenli liman talepleriyle artışa geçen altının ons fiyatı ise şu dakikalarda yüzde olarak ise 2’ye yakın bir yükselişle 1.250 dolardan alıcı bulmakta. Analistler, petrol fiyatlarının seyrinin küresel piyasalarda yatırımcıların risk iştahı üzerinde belirleyici olmaya devam ettiğini ve düşen petrol fiyatlarının altın talebini yükselttiğini belirterek, altının gram fiyatında 118,80 lira rakamının, ons fiyatında ise 1.255 dolar direncinin takip edileceğini ifade etmekte olduğu gözlendi. Kapalıçarşı’da şu dakikalarda çeyrek altın 195 liradan, Cumhuriyet altını ise 790 liradan satılmakta.

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar