Para piyasası

Altın 2,5 yılın zirvesine çıktı

Altının onsu, uluslararası piyasalarda azalmakta olan risk iştahının etkisiyle artışa geçerek 1.371,35 dolarla yaklaşık 2,5 yılın zirvesini görmüş oldu.

 

 
Altının onsu, uluslararası piyasalarda 2,5 yılın zirvesini gördü.
Brexit’e ilişkin belirsizliklerin devam etmesi ve petrol fiyatlarının tekrardan 50 doların altına inmesi sonrasında yatırımcı risk iştahının azaldığı görülürken, “güvenli varlıklara” olan talep artmış oldu.
Söz konusu gelişmelerin etkisiyle altının onsu güne başladığı 1.356 dolar seviyelerinden artışa geçerek 1.371,35 dolarla 17 Mart 2014’ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Böylece yukarı yönlü seyrini art arda 6. güne taşıyan altının onsu, saat 10.50 itibarıyla 1.366,30 dolar seviyelerinden işlem görüyor.
GRAM ALTIN 129 LİRANIN ÜZERİNDE
Onsundaki yükselişin etkisiyle beraberinde ise gram altın ise 129 liranın üzerine çıkmış oldu.
Analistler, küresel piyasalarda yatırımcı risk algısı üzerinde olumsuz etkiye yol açan gelişmelerin “güvenli liman” olarak görülen altında artışı beraberinde getirdiğini belirterek, bu akşam açıklanacak olan ABD Merkez Bankası haziran ayı toplantı tutanaklarının takip edileceğini dile getiriyor.
Teknik açıdan altının onsunda ortalama olarak 1.350 dolar kritik direnç seviyesinin aşılması sonrasında yükselişlerin ivme kazandığına dikkati çeken analistler, yukarı yönlü hareketlerin devamında 1.380-1.400 doların direnç olarak izleneceğini kaydediyor.

 

[poll id=”2″]

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar