DünyadanEkonomi Haberleri

Almanya’nın ihracatı sert fren yaptı

Almanya’nın ihracatı sert fren yaptı

Avrupanın en büyük ekonomisi ve hamisi olan Almanya’nın ihracatı Ağustos ayında 2009’un Ocak ayından bu yana en hızlı düşüşünü kaydederek, ekonominin ikinci çeyrekteki düşüşünün ardından toparlanmakta sıkıntı zorlandığını gösterdi.
Almanya İstatistik Kurumu’nun yaptığı açıklamaya göre ülkenin ihracatı Ağustos ayında yüzde 5.8 azaldı. Ekonomistler Temmuz ayında yüzde 4.8 artan ihracatın Ağustos ayında yüzde 4 daralmasını bekliyordu ithalat ise geçen aya bu ay yüzde 1.3 azaldı. Bununla beraber ülkenin dış ticaret fazlası 23.5 milyar euroluk rekor seviyeden 14.1 milyar euroya geriledi. Cari fazla ise 20.1 milyar eurodan 10.3 milyar euroya geriledi.
.Almanya’nın ekonomisi 2. çeyrekte yüzde 0.2 küçülürken, bu hafta açıklanan Ağustos ayı fabrika siparişleri ve sanayi üretimi verileri Ocak 2009’dan bu yana en düşük seviyeye işaret etmişti bı göstergeler alman ekonomisinin küçüleceği yönündeki yorumlarıda beraberinde getirdi bilindiği gibi almanya krizin en ağır dönemlerinde avrupa ülkelerinini tutunuğu dala konumundaydı aalman ekomonisinde meydana gelen bir küçülme tüm avrupa ülkeleri sarsacağı gibi türkiyeninde ihracatatına darbe vuracaktır.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar