Gündem

AKK bitiyor derken Kota geliyor

AKK bitiyor derken Kota geliyor. Tam herkes AKK bitiyor (Adil kullanım kotası) bitmesine sevinirken, Kota haberiyle şok oldu. İşte detaylar…

 

Tam AKK(Adil kullanım kotası) kalkacağına sevinirken bir internet firmasının haberine göre AKK yerine kota geleceği haberi herkesi şok etti.

AKK yerine Kota mı geliyor?

1 Mayıs 2017 tarihinden sonra ise, Türkiye internetindeki AKK gerçeğinin ortadan kalkması için ilk adımın atılması bekleniyor. BTK’nın aldığı karar ile, gece 02.00 ile sabah 08.00 saatleri arasında yapılacak kullanım, AKK’den, yani Adil Kullanım Kotasından düşüş göstermeyecek. Ayrıca bunun beraberinde AKK’yi dolduran kullanıcıların hızı da, şu ana kadar olduğu gibi 3 MBPS’ye indirilmeyecek; bunun yerine kullanılan hıza göre yeni hızlar yürürlülüğe girecek. Örneğin 24 MBPS internet hızına sahip olanların hızı, 8 MBPS’ye düşecek. 50 MBPS hız kullanıcıları ise, AKK’yi doldurmaları durumunda, 16 MBPS hıza düşürülecek.

 

 

AKK ne zaman kalkacak?
2018 yılı sonunda ise, BTK’nın kararına göre, AKK tamamen kaldırılacak.

Buraya kadar her şey çok iyi görünebilir. Ama internete sızan bir belge ile, fiber servis sağlayıcılarının, ya da en azından bazılarının, bu durumu lehlerine çevirmek için çalıştıklarını söylentiler arasında yer alıyor. Turkcell Superonline, bilindiği gibi bir süre önce Platin tarifelerini açıklamasında bulunmuştu. Bu tarifelerde AKK ya da hız düşümü söz konusu değil. 25 MBPS hız ve gerçek kotasız fiber internet, 89 TL’ye satılıyor. 35 MBPS hız için 139 TL, 50 MBPS hız için 169 TL ve 100 MBPS için 299 TL aylık ücret talep edilmekte. Superonline daha önce, bu imkanı sadece 25 MBPS hız için hizmet veriyordu.

 

 

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar